Proč mít doma čističku vzduchu a co od ní čekat

01_cisticka

S tím, jak se stále častěji zajímáme o to, zda žijeme v opravdu zdravém a čistém prostředí, roste i popularita domácích čističek vzduchu. U řady lidí ale stále panuje zmatení v otázce, co vlastně čistička vzduchu dělá, jak pracuje a proč se vyplatí mít jí doma. Co tedy od pořízení čističky vzduchu očekávat a co nikoliv?

Jak pracuje čistička vzduchu

Domácí čistička vzduchu je zařízení, které do sebe nasává v interiéru vzduch a poté, co projde přes soustavu filtrů různého typu, jej vyčištěný vrací do místnosti. To, od čeho je vzduch vlastně vyčištěný, závisí na typu filtrů. Těmi základními jsou tzv. HEPA filtry a uhlíkové filtry. Prvně jmenovaný filtr slouží k záchytu drobných prachových částeček o průměru nad čtvrt mikrometru (tisíciny milimetru). Uhlíkové filtry zase zbaví vzduch pachů např. po vaření.

Většina přístrojů, které jsou dnes na trhu, má ale funkcí mnohem více a k těm základním přidávají řadu zajímavých doplňků, užitečných třeba pro dnešní koronavirovou realitu.

02_cisticka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další funkce

Mezi další funkce moderních čističek patří především sterilizace UV zářením, která zbaví vzduch virů a bakterií. Kromě toho je velice populární také vestavěný ionizátor, který ionizací vzduchu pocitově vytváří prostředí, které známe po letní bouřce.

Čističky se od sebe liší kromě funkcí také výkonem. Ten je udáván v jednotkách objemu, který jsou schopny za určitý čas vyčistit, nejčastěji v metrech krychlových za hodinu. Při výběru čističky se řiďte pravidlem výkonu, který by měl být alespoň třikrát větší, než je objem místnosti, ve které bude umístěn (tzn. že za hodinu stihne čistička vyčistit vzduch v místnosti třikrát).

Velmi důležité je, aby byla čistička schopná vyfukovat vzduch všemi směry, zabrání se tak nerovnoměrnému čištění, při kterém vzniknou kapsy vzduchu, který přes čističku nebude vůbec procházet.

Zdroj náhledového obrázku: Wikipedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.