Prodej bytu

Důvody, proč jsou ceny bytů stále vysoké

Již nějakou dobu se mluví o tom, že ceny bydlení, zejména bytů ve městech, jsou extrémně vysoké. Ani dnešní situace na tom nic nemění a my se dnes tedy podíváme na důvody, které jsou příčinou těchto vysokých cen a toho, že na takto vysoké úrovni drží již dlouhou dobu. Pojďme tedy na to!

Stavby nových domů

Asi nejvyšší ceny bytů se týkají hlavního města Prahy. Právě zde, avšak i jinde, je problém mimo jiné v tom, že se pomalu staví nové byty. Stavba se prodlužuje zejména kvůli byrokratických procesům při povolování takové stavby. Právě délka povolování a přípravy stavby pak napovídá, že v dohledné době se nic moc v tomto ohledu nezlepší.

Byt

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Globální ekonomická situace

Dnešní pandemická situace je vzhledem k ekonomickému vývoji stále nejasná. Ekonomiky světa zažily poklesy a predikce dalšího ekonomického vývoje nejsou vůbec jasné. Právě tato nejistota na trhu nahrává investování do nemovitostí. Vysokopříjmové domácnosti tak chtějí uložit své finance do nemovitostí. Ty často pak pronajímají. To však ceny nemovitostí na trhu zvyšuje. Lidé také vidí, že i když svět zasáhne taková pohroma, jako pandemie covid-19 zcela jistě je, s cenami nemovitostí to moc nezamává. Investice do hypoték je tedy o to přitažlivější pro ty, kteří začátkem pandemie čekali prudký pokles cen nemovitostí, který se nekonal. Naopak byty stále nabývají na hodnotě.

Nízké úroky hypoték

Dalším faktorem jsou stále relativně nízké úroky u hypoték. Přesto, že jsme zažili špatný rok, vzhledem k ekonomickému propadu, zájem o hypotéky nepolevil. Naopak, banky vydaly na hypotečních úvěrech rekordní objemy peněz. Právě nízké úrokové sazby hypoték ve spojení s investováním lidí do nemovitostí, mohou za vysoké tržní ceny bytů. Stále více lidí si totiž pořídí byty, aby je mohl pronajímat a zhodnotit své prostředky. Nízké úroky hypoték jen nahrávají tomu, že si byt na investici pořídí i ten, kdo by si to jinak třeba rozmyslel.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *