Pokládka podlahy

Položení podlahy není vůbec složité a s trochou šikovnosti si ním hravě poradíte sami. Moderní typy podlah kladou důraz kromě mechanické odolnosti i na snadnou instalaci podlahového materiálu. Nenechte se tedy zastrašit hororovým vyprávěním vašeho strýčka či dědečka.

Příprava podkladu pro položení podlahy

Pečlivě připravený podklad je základem každé kvalitní podlahy. Musí být rovný, suchý, bez trhlin a samozřejmě bezprašný. Úklid podlahového podkladu se proto rozhodně nevyplatí uspěchat. Povoleny jsou drobné nerovnosti, které nepřekračují výšku dvou milimetrů na dvou metrech. Příliš velké nedokonalosti je potřeba opravit a vyhladit speciální samonivelační hmotou, kterou necháme před samotným pokládáním podlahy dokonale proschnout.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Celoplošné lepení podlahy

Tento způsob pokládky podlahy se dříve příliš nepoužíval, protože neexistovala zdravotně nezávadná lepidla. Ovšem dnes s dostupností vhodných materiálů se rozhodně vyplatí o lepení podlahy uvažovat. Životnost podlahy z PVC a vinylu přilepené k podkladu se rázem prodlouží o třetinu oproti položení na volno. Nehrozí ani nechtěné protržení či poškození při přesunování nábytku. Podlahy z PVC je po nalepení nutné co nejlépe zaválcovat, aby došlo k odstranění vzduchovým bublin, které by mohly způsobit nedostatečnou pevnost slepených vrstev.

Zakončení pokládky podlahy

Pokládání podlahy se mírně liší podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Ale jedno mají všechny podlahy společné: jejich pokládku je třeba vhodně zakončit. K tomu slouží přechodové lišty nebo dřevěné prahy. Lišty zabraňují přílišnému roztahování a deformaci podlahy a přitom nebrání jejímu přirozenému rozpínání, což je důležité např. u dřeva. Přechodové lišty se vyrábějí i z nejrůznějších kovů kvůli vyšší odolnosti. Naopak absolutně nevhodné jsou lišty plastové, které po čase příliš vyschnou a začnou se lámat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.