Podle čeho vybírat štěrk

Kvalitní štěrk ocení a vlastní stavbě úplně každý. Není se čemu divit, jelikož je zapotřebí při stavbě samotných obvodových zdí u klasického domu a také u omítání a spousty dalších činností. V současné době je štěrk k dispozici v různých podobách, a tak byste měli volit takový, který vám bude plně vyhovovat. Podívejme se tedy na to, co vlastně štěrk je, jaké typy máme, jaké je jeho použití a na co si při jeho výběru dát pozor.

Co je vlastně štěrk

Nejprve bude vhodné samotný štěrk jako materiál definovat. Jedná se tedy o nepevný zrnitý materiál, který má ryze přírodní charakter.  Vznikl rozrušením horniny, která se pak následně mísila, aby vznikla směs mající zrna cca od 2 mm až do 256 mm. Nejblíže je z hlediska rozdělení štěrku písek, nicméně jeho zrnitost je nižší. Aby se konkrétní hmota nazývala štěrkem, musí být její součástí větší množství než 30% částic štěrkového rozměru. Zpevněnou náhražkou štěrku je slepenec. Standardně se štěrkem označuje i drť vyráběná z horniny těžené v kamenolomech o celkové velikosti zrn od 2 do 15 mm.

 Výskyt štěrku

Štěrky představují nejhrubší produkt zvětrávání, a tak je celkový průběh jejich transportu na místo určení, tedy k prodejci, co možná nejkratší. Štěrky se dělí na dvě základní skupiny. Jedná se o subakvální štěrky, které jsou ukládané pod hladinou vody a o štěrky terestrické, jež jsou typické především tím, že vznikají naplavením v řekách.

Všestranné použití štěrku

Štěrk se nejčastěji využívá logicky ve stavebnictví. Je nedílnou součástí základového a jiného betonu. Hodně se volí také jako základní surovina pro vznik cest a menších i větších dopravních komunikací. Jako podkladový materiál je štěrk naprosto optimální. Pokud budete stavět dům, tak se rozhodně setkáte s tím, že se bez štěrku neobejdete. Plocha před domem bude zpevněna štěrkem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.