Pivo si uvaříte i doma: Půllitr vyjde i pod 10 korun

Svrchně kvašené pivo

Máte rádi pivo a občas byste si dopřáli i svrchně kvašené? Pokud ano, počítejte s tím, že v supermarketech se s tímto pivem setkáte jen výjimečně. Konkrétně se jedná o piva označovaná jako IPA či APA, tedy India Pale Ale nebo American Pale Ale. Půjdete-li do pivoték, cena za sedmičku nebo půllitr vás nemile překvapí. Pod nějakých 60 korun za 0,7 l svrchně kvašeného piva se dostanete jen stěží. Uvařit si přitom tuto dobrou lze i doma. Jak a co je na to zapotřebí? To vám prozradíme v následujících řádcích.

V první řadě je třeba pivovar

Ten je možné řešit několika způsoby. Předpokládáme, že budeme vařit pro vlastní potřebu. Stačit by tedy měl minipivovar, který zvládne uvařit 25 litrů piva na jednu várku. Přístroje, jež jsou na trhu, se cenově pohybují kolem 10-15 000 korun. Volit je třeba model s čerpadlem. Jinak si lze pivovar poskládat i ze zavařovacího hrnce, spirály na chlazení a kvasné nádoby. Pořídit se online dá i komplet všeho za cenu okolo 20 000 korun. Když už ale všechno máte, bez problémů si uvařit pivo zvládnete. A když se vám nechce investovat do veškerého vybavení, ale chcete si to i tak vyzkoušet, stačí si zajít na kurz vaření piva přímo do pivovaru. Můžete ho i někomu věnovat jako originální pivní dárek.

Svrchně kvašené pivo

Svrchně kvašené pivo: Foto Radek Štěpán

Manuál k pivovaru samozřejmostí

Přesně tak, přečíst si lze základní informace přímo z letáku u pivovaru. Suroviny si nakoupíte na jakékoli pivotéce, mnohde je k dispozici i recept na dané množství piva. Koupíte slady, chmel a sušené kvasnice. Jinak bude zapotřebí jen voda. Receptů je na internetu spousta. Samotné vaření piva trvá zhruba nějakých 6 až 8 hodin včetně úklidu. Nejprve se rmutuje, poté scezuje a následně chmelí. Pak je zapotřebí mladinu do dvou hodin zchladit na zákvasnou teplotu. U svrchně kvašeného stačí 22 stupňů Celsia.
Zbytek mladiny

Zbytek mladiny v kvasné nádobě: Foto Radek Štěpán

Zrání je velmi důležité

Doba samotná prvotní fermentace probíhá v kvasné nádobě s kvasnou zátkou, přes kterou probublává unikající vzduch. Délka je individuální a vše trvá při teplotě od 18 do 23 stupňů celsia trvá zhruba týden. Poté se pivo lahvuje a vydrží v lahvích při pokojové teplotě opět týden. Pak by mělo zrát přibližně 3 týdny v chladu. To znamená, že zralé pivo budete mít za nějaký měsíc a jeden týden. Často je ale dobré ještě chvíli počkat. Cena svrchně kvašeného piva vyrobeného doma se může pohodlně dostat pod 10 korun. Když samozřejmě nepočítáte práci. Ta je ale pro pivaře láskou.

Pro výrobu piva ve větším množství naleznete produkty a technologie pro profesionálně vybavený pivovar zdeprodukty a technologie pro profesionálně vybavený pivovar zde.

Zdroj info: Vlastní zkušenost redaktora

Svrchně kvašené pivo: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.