Spíž

Jak si doma zařídit spíž

Spíž je ideálním místem pro uskladnění potravin, které chcete mít doma do zásoby a vždy po ruce. Pokud máte v domě místnost, kterou můžete pro spíž vyčlenit, rozhodně se vyplatí tuto možnost využít. Nároky spíže na místo přitom nejsou nikterak vysoké, jedná se většinou o menší místnost s několika policemi nad sebou. Víc není potřeba, je ale třeba zajistit ve spíži vhodné podmínky.

Jak by měla spíž vypadat?

Potraviny je samozřejmě třeba uchovávat v chladu a suchu, stejně jako na tmavém místě. Pro uchování potravin v čerstvém stavu je nutno tyto podmínky naplnit. Mějte proto tyto podmínky na paměti a podle toho místnost pro spíž vyberte. Jak ale potom takovou spíž využívat, abyste její výhody využili na maximum?

Spíž-2

Foto: Pixabay

Jak využívat spíž?

I když by k tomu mohla oddělená uzavřená místnost svádět, v žádném případě nekombinujte jídlo s přípravky pro kutily. Ředidlo, lepidlo, různé chemikálie, barvy ani laky by neměly přijít do styku s potravinami. Mohlo by totiž dojít snadno k záměně s potravinami.

Jídlo do polic rovnejte vždy tak, abyste měli spíž přehledný. Na sypké potraviny jako třeba mouka si pořiďte skleněné dózy, které si vždy pečlivě popište a skládejte je do jednotlivých polic nápisem dopředu. Je to přehledné a ušetří vám to čas při hledání konkrétní potraviny.

Každá potravina má svojí expirační dobu, proto je dobré kromě nápisu si poznamenat datum konce trvanlivosti. Předejdete tak kažení potravin.

Pokud je špíz vhodný i pro skladování ovoce či zeleniny a vy jste to využívali, provádějte pravidelnou kontrolu stavu jednotlivých potravin. Např. bramborám zajistěte dostatečný přístup vzduchu jako prevenci před vznikem brzkého klíčení či hniloby. Při koupi ovoce a zeleniny nikdy nevybírejte potraviny, které jsou příliš vyzrálé.

Ve špízu by neměly chybět domácí zavařeniny, které jsou výborným zdrojem a zásobou přes zimu. Stejně jako domácí med. I zde je vhodné označit sklenice datem, kdy jste zavařeninu připravovali. Dobře vybavený špíz je pro vaši domácnost požehnáním a jistě vám udělá nemalou radost i to, že nebudete muset tak často chodit do obchodu.

Zdroj: Kupi.cz

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

3 komentáře

 1. havlae Odpovědět

  I když by k tomu mohla oddělená uzavřená místnost svádět, v žádném případě nekombinujte jídlo s přípravkami pro kutily

  Oprava:
  s přípravky pro kutily

 2. havlae Odpovědět

  Jídlo do polic rovnejte vždy tak, abyste měli špíz přehledný → spíš to je spíž:
  Spíž, spíže či spižírna je malá chladná místnost, v obytných budovách většinou orientovaná k východní straně, určená pro skladování potravin.

  Špíz, -u m kuch. jehlice, na níž se opékají n. rožní navlečené kousky masa aj.: skopové na špízu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *