Netradiční, ale účinný postřik z kajenského pepře proti mšicím

Mšice jsou nepříjemnými škůdci, kdy napadají snad všechny okrasné rostliny, zeleninu či ovoce. Jde o malé živočichy, kteří vysávají tekutinu přímo z rostliny, což je jejich potrava. A není žádným překvapením, že to rostlinu vyčerpává. Naštěstí je možné proti mšicím poměrně efektivně bojovat. Slouží k tomu nejenom chemické přípravky, ale i některé přírodní postřiky. Jeden takový si můžete sami snadno připravit.

Proč je důležité ošetřovat rostliny proti mšicím

Pokud se chcete těšit z bohaté úrody ovoce, zeleniny nebo násady květů, je důležité, aby rostlina dobře prospívala. A to nepůjde, když bude sužován parazity v podobě mšic. Menší množství v zásadě nijak nevadí, ale protože se mšice velmi rychle množí, může se za chvíli stát, že budou rostlinu velmi nepříjemně sužovat. Vysávání šťáv ubírá cukry a další metabolity, které jsou nezbytné pro optimální růst. Cílem tak je ochránit rostlinu a zbavit jí škodlivých mšic.

Postřik z kajenského pepře

Je naprosto normální, že nechcete na zahradě používat drastické chemické přípravky. S receptem na přírodní postřik z kajenského pepře si však můžete pomoci velmi elegantním způsobem. Budete potřebovat balení kajenského pepře, kdy celé kuličky vsypete do půl litru vody a ta se přivede k varu. Takto v hrnci povaříte pár minut a následně necháte louhovat přibližně čtyři hodiny. Výsledkem je koncentrovaný výluh, který se pro další použití naředí do pěti litrů čisté vody. Postřik využijte přímo na rostliny napadené mšicemi, ale i jako prevenci. Pro zachování účinnost je dobré zhruba za dva týdny opakovat. Pro lepší konzistenci roztoku v rámci postřiku přidejte pár kapek mýdla.

Foto: Pixabay

Podpořte výskyt přirozených nepřátel

Dalším způsobem, jak můžete efektivně snížit výskyt mšic, je tak, že na zahradu přilákáte přirozené nepřátele. Těmi jsou slunéčka, zlatoočka, ale i nejrůznější střevlíci nebo larvy dravých ploštic. Aby se vám to podařilo, je dobré mít na zahradě pestrou směs nejrůznějších rostlin, které se budou střídat v kvetení a nabídnou dostatek další potravy pro všechna vývojová stádia.

Zdroj: https://prosvet.cz/na-msice-jedine-s-timto-prirodnim-postrikem/ a https://svetkreativity.cz/domaci-prostredek-proti-msicim-bez-jakekoliv-chemie-boji-se-ho-jako-cert-krize/

Náhledové foto: Pixabay