Péče o nůž není jen broušení. Jak se o něj starat?

nůž

Proberte svojí kuchyňskou linku a vyházejte všechny tupé nože ven, ve vaší kuchyni totiž nemají tupé nebo poškozené nože co dělat. K tomu, aby se tam vůbec nevyskytovaly, vlastně není třeba žádných složitých akcí. Ve skutečnosti postačí, když se o nože budeme dobře starat. Starost o nože přitom není jen o broušení.

Broušení nože

Ostří nože je při krájení tím nejdůležitějším, a proto je potřeba o ně pečovat správně. K broušení ostří můžete kromě brousku využít i brusných kamenů, které účinně nabrousí čepel nože. Brousek má vždy dvě protilehlé strany hrubého broušení uspořádané tak, aby hrubší strana ostří nabrousila a jemnější strana pak dobrousila možné nedostatky. Je potřeba, aby broušení probíhalo vždy plynulým tahem pod mírným tlakem na ostří nože. O broušení nožů by bylo možné napsat celou knihu, je ale třeba si uvědomit, že péče o nůž je o dost širší pojem.

Práce s nabroušeným nožem by vždy měla probíhat na dřevěném prkénku tak, aby se špička nože neztupila a zároveň ani neponičila. Vždy je potřeba dbát na způsob používání nože, nikdy nekrájejte s nožem na porcelánovém podkladu. Nejen, že můžete špičku nože poničit, ale dokonale jí ztupíte.

K tomu, aby čepel nezrezla, je nutné jí promazat živočišným tukem. Použít je možné třeba obyčejný špek.

nůž

Foto: Pixabay

Péče o rukojeť

Nejen ostří je v péči o nůž důležité. Její součástí je i starost o rukojeť, která je často vyrobena ze dřeva. Dřevo je proto nejlepší impregnovat lněným olejem. Díky impregnaci se navíc zvýrazní i letokruhy, které jsou pro rukojeť nože pěknou ozdobou. Rukojeti, které jsou vyrobeny ze slonoviny, nebo různého omyvatelného materiálu potom postačí udržet v čistotě a suchu.

Žádná hospodyně ani výborná kuchařka se neobejde bez pořádně nabroušeného nože v kuchyni, proto k nožům tak přistupujme.

Zdroje informací: https://ceskykutil.cz/clanek-299024-na-mazani-noze-je-nejlepsi-spek-a-slanina

https://www.nasenoze.cz/udrzba-damaskoveho-noze/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.