Nať z mrkve nepatří do koše. Využijte její blahodárné účinky

Nať z mrkve

Při zpracování mrkve její nať vyhazujete? Nedělejte to. Proč? Prozradíme vám, co vše obsahuje a jakými způsoby ji můžete využít. Byla by škoda nevytěžit z mrkve mnohem více. Zpracovat se dá prostě vše.

Mrkvová nať obsahuje zdraví prospěšné látky, k tomu je chutná a dá se použít do řady pokrmů. Rovněž má léčivé účinky. Mrkev patří mezi nejpoužívanější kořenovou zeleninu. Vyniká blahodárnými účinky na naše zdraví. Nejinak je tomu i v případě nati, která se vyhazuje. Až příště budete zpracovávat mrkev, zužitkujte i nať. Obsahuje vitamín A, C, K, vlákninu, železo, vápník, draslík i antioxidanty. Její konzumací tak podpoříte imunitní systém i trávení. Látky obsažené v mrkvové nati pomáhají zvyšovat hustotu kostí, zlepšují zrak a regulují krevní tlak.

Léčivý účinek

Nať z mrkve se používá při problémech se zadržováním vody v těle, otocích a infekcích močových cest. V tomto směru pomůže odvar z čerstvé mrkvové natě užívat 2x denně. Má silný močopudný účinek. Pomůže tělu zbavit se přebytečných neboli zadržovaných tekutin, což přispěje k vyřešení zdravotního problému.

Nať do smoothie

Patříte mezi ty, kteří mají zkrátka rádi smoothie? Pak při přípravě smoothie můžete z mnoha ingrediencí použít právě i mrkvovou nať. Je vhodná do zeleninového i ovocného smoothie. Získáte jednoduše zdravou a chutnou svačinu.

nať

Foto: Pixabay

Polévkové koření

Určitě používáte v kuchyni petrželku. Obdobně vám poslouží i nať z mrkve. Jak? Zkrátka kam všude dáváte či sypete petrželku, můžete použít i nať. Jen tak pro zajímavost, skvěle vynikne i coby ozdoba na chlebíčcích či jednohubkách. Rovněž si s ní můžete ozdobit namazaný chleba s máslem nebo tvarohem. A k tomu si nať můžete nasušit do zásoby či na zimní období stejně jako běžné bylinky.

Lahodné pesto

Jednou vyzkoušíte a stane se žádaným. Hodí se do salátů i těstovin. Na jeho přípravu potřebujete zhruba 3 hrsti mrkvové natě, které před vhozením do mixéru pokrájejte na menší části, přidejte 6 lžic olivového oleje a stejné množství parmezánu, 3 stroužky česneku, lžičku soli a trochu citronové šťávy. Po řádném rozmixování je pesto na světě. Uchovávejte ho v uzavíratelné nádobě v lednici.

Zdroj: womanonly.cz, bety.cz, https://www.researchgate.net/publication/333551293_Advances_in_research_on_the_carrot_an_important_root_vegetable_in_the_Apiaceae_family

Náhledové foto: Pixabay