Jak se starat o vajíčka, aby vydržela čerstvá co nejdéle

Vajíčka jsou nejen dobrá, ale i zdravá, samozřejmě v rozumném množství. Pokud nejste alergici na vaječný žloutek nebo bílek, klidně si je dopřávejte. Obsahují spoustu vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.

Hlavně v chladu

Vejce by měla být uložena především v chladu, nejlépe v lednici, ale pozor, ne ve dveřích, k čemuž většinou odkazují přihrádky na vejce umístěné výrobcem právě tam. Lednička se často otevírá a dveře odnesou největší nápor teplého vzduchu, takže teplota v tomto místě je proměnlivá, což vejcím nesvědčí. Ukládejte je proto co nejdál od dvířek.

Vhodný obal

Příliš vhodné nejsou ani kartonové obaly. V lednici je vlhko a mohou se v nich množit různé patogeny, vhodnější jsou proto plastové obaly, ovšem s otvory, do kterých vejce ukládejte špičkou dolů, aby mohlo dýchat.

Foto: Pixabay

Nearomatické prostředí

Vajíčka díky pórům ve skořápce dýchají a přijímají tedy dovnitř vzduch. Pokud skladujete v ledničce například aromatický sýr v neuzavřené nádobě, může se stát, že po něm pak budou vonět i vajíčka, což třeba v piškotu opravdu není žádoucí.

Hlídejte čerstvost

Vajíčka do 5 dnů od snůšky nemají ještě otevřené póry a jsou proto nejbezpečnější. Používat by se měla hlavně tam, kde je potřeba vejce syrové. Vajíčka zakoupená v obchodech mají na obale datum spotřeby a některá i datum snůšky. Pokud je však doma přendáte a nejste si pak jisti, zda je vejce čerstvé, pomůže test se sklenicí vody. Zcela čerstvé vajíčko po ponoření do sloupce vody zůstane na dně, obsahuje totiž velmi málo vzduchu, protože póry se ještě zcela neotevřely. Vznáší-li se vejce uprostřed, nabralo více vzduchu a je již starší, ale stále ještě plně použitelné kromě úplně syrového.

Taková vejce se třeba skvěle hodina pečení. Vajíčka se často používají jako důležitá složka v pečení, například pro výrobu dortů, palačinek a muffinů. Vajíčka jsou v pečení obvykle používána jako vazební složka, která pomáhá při emulgaci ostatních složek a pomáhá vytvářet strukturu. Ovšem plave-li vejce u hladiny, je přestárlé a použijte je pouze do vaření nebo pečení.

Zdroje: https://www.toprecepty.cz/clanky/4559-myjete-vajicka-koupena-v-obchode-pozor-na-to-varuje-farmarka-alena-jaluvkova-muzete-si-zadelat-na-zdravotni-maler/, https://www.toprecepty.cz/clanky/3978-jak-spravne-skladovat-vejce-a-jak-poznat-zda-jsou-jeste-cerstva-pomuze-jednoduchy-trik-se-sklenici-a-vodou/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.