Jak se po pokácení stromu zbavit starých kořenů

kořeny

S likvidací odumřelých stromů to nebývá na některých pozemcích snadné. Strom, který jinak poskytuje nekonečné zahradě velké bohatství, má vždy určitou životnost. Pokud stromu přestane sloužit kořenový systém, je na čase ho odstranit i se samotnými kořeny, které k němu patří. Systém kořenů však bývá zapuštěn hluboko do země, někdy až několik metrů (konkrétně může sahat až do hloubky 5 – 6 metrů). Pokud kmen stojí například v blízkosti stavby, kořeny, které často rostou i po pokácení kmene, mohou narušit nejen kanalizační vedení, jež se nachází pod zemí, ale i samotnou stavbu domu a jeho základy.

Chemická likvidace kořenů

Abyste růstu kořenů zabránili co nejrychleji, je potřeba použít některý z chemických prostředků. Nejvhodnější je herbicid přímo určený k tomuto účelu, který kořeny spolehlivě usmrtí.

Pokud jste strom pokáceli před pár dny, nezapomeňte pomocí pily provést nový řez přes zbytek kmene, který tam zůstal. Řez je nejlépe vést přes celou plochu kmene tak, aby vynikla nová obnažená dužina. Vnější vrstva kmene je stále živá, proto je potřeba i tuto část zlikvidovat pomocí hubících prostředků, které kmen vyživují.

Roztok herbicidu smíchejte s vodou v poměru 1:1. Postřik je potom třeba aplikovat na odhalenou část kmene pomocí štětce, nebo ručního postřikovače. Dejte přitom pozor, aby roztok nezasáhl okolní trávu nebo rostliny, které se kolem pařezu nachází.

kořeny

Foto: Pixabay

Alternativní způsob likvidace kořenů

Kořeny stromu by měly díky herbicidu během několika dnů zcela odumřít. Na pomoc si však můžete vzít i tzv. kamennou sůl. Na plochu nového řezu kmene vyvrtejte pomocí vrtačky několik děr vedle sebe do hloubky aspoň 10 cm. Otvory naplňte kamennou solí a zalijte je až po okraj vodou. Dejte přitom opět pozor, aby se kamenná sůl nedostala do okolí. Je pro některé rostliny silně jedovatá a také při požití zvířecím mazlíčkem pro něj může být velmi nebezpečná.

Postup opakujte po dobu několika měsíců. Pokud z kmene stromu již nic nevyrůstá, dá se mluvit o mrtvém kmeni, který má odumřelé kořeny. Kamenná sůl zabrání postupně v přístupu vody ke kořenům, tudíž proces hubení může trvat o něco déle než u hubení herbicidem. Odumření se můžete v tomto případě dočkat až za několik týdnů nebo dokonce měsíců.

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/prace-na-zahrade-jak-zlikvidovat-parezy-a-koreny-stromu/

https://www.super-bydleni.cz/jak-se-zbavit-parezu

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.