Nadšenci začali sázet zázvor. Zasadili si koupený a neví, co mají s úrodou dělat

Čerstvý zázvor

Zázvor kupujeme většinou v zimě. Standardně zázvor zvyšuje funkci imunitního systému a obecně fyzické zdraví, zahřívá organismus. Než abyste pro něj šli do obchodu, raději se ho pokuste sami pěstovat v domácnosti, a mít ho tak kdykoliv po ruce.

Posilující účinky zázvoru

Zázvor dokáže zastavit nástup nachlazení nebo chřipky, pomáhá při problémech s dýcháním, úspěšně detoxikuje organismus a podporuje vhodnou činnost související se srdcem a žaludkem, udržuje stabilní hladinu cukru v krvi a nepatrně zvyšuje krevní tlak. Choulostivější jedinci by si měli udržovat strategický odstup od užívání zázvoru ve večerních hodinách, protože může způsobit nedostatek spánku.

Výsadba a pěstování zázvoru

Zázvor se nevyvíjí ze semen, ale z malých oddenků. Pořiďte si malý kousek zázvoru, který je co nejvíce rozvětvený a má vyvíjející se pupeny. Začnete ho pěstovat v domácím prostředí kdykoli během roku. Připravte si půdu se středně velkým květináčem a kořen do něj zatlačte a přikryjte ho zeminou. Pokud jde o váš první boj se zázvorem, nestrkejte ho až dolů, je mnohem lepší ho nechat na povrchu. Půda by měla být propustná a výživná, nejčastěji se používá hlinitopísčitá půda.

Naběhnutý zázvor
Foto: Pixabay

Nakonec pro něj vyberte stinné, ale teplé místo. Půda musí být zamokřená, ale ne přemokřená. Při opatrné zálivce by se měl vyvinout do 6 měsíců. Domácí zázvor je šťavnatější, mnohem chutnější, ostřejší a má štíhlejší slupku.

Použití zázvoru

Zázvor se nejčastěji používá k přípravě léčivého čaje, ale lze ho využít i při přípravě pokrmů. Polévkovou lžíci zázvoru jemně rozemelte na perník, který může být pikantnější a zdravější. Často se s ním setkáte u zajímavých pokrmů z asijské kuchyně, kde může působit jako česnek. Dále se využívá k tvorbě různých sirupů nebo tinktur proti nachlazení či bolesti v krku. V menším množství se používá v různých vlasových maskách k urychlení růstu vlasů. Zázvor používali i naši předci, kteří nebývali tak často nemocní jako my!

Zdroje info: zahradkar.cz, iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay