Jaké je vhodné podzimní hnojivo na stromy? Možností je více

půda

Na podzim je na zahradách vždy nejvíce práce, protože je nutné zahrady řádně zazimovat. V období zimy, kdy klesají výrazně teploty je nutné zazimovat nejen květiny, ale také některé stromy. Hnojivo by mělo stromům v období podzimu a zimy přinést hlavně dostatek živin. Dostatečné hnojení se projeví vždy i v průběhu dalších let. Dobře odvedená práce se projeví poprvé na jaře, kdy začnou prvně kvést první pupeny, objeví se první plody apod.

Draslík na prvním místě

Důležitým prvkem v podzimním hnojenípodzimním hnojení je draslík, který by neměl chybět ani při pěstování brambor anebo při výsadbě nových stromů, které si postupně utvářejí kořenový systém. Při nedostatku draslíku by se mohlo stát, že plody nevyrostou, nebo budou proporčně výrazně malé díky nedostatku potřebných látek.

Při nedostatku draslíku jsou i stromy více náchylné k chorobám, jsou více zranitelné před napadením škůdci apod. Kromě draslíku je důležité doplnit i hořčík a fosfor. Hnojit můžete samozřejmě i dobře naloženým kompostem, který je zdárně obohacený všemi živinami. Hnojit byste však měli nejenom bezprostřední okolí kmene stromu, ale i jeho okolí širší. Plocha hnojení by měla vždy zaujímat větší rozlohu, než jakou má samotná koruna stromu.

jablka

Foto: Pixabay

Kombinované hnojení

Hnojení může probíhat současně i způsoby na čistě přírodní bázi, konkrétně pomocí výsadby některých rostlin jako je například řepka nebo žito. Je nutné je však zasadit v těsné blízkosti tak, aby mohly později chránit kořeny stromů. Zabraňují zároveň i úniku draslíku z půdy a zadržují i sníh, který je důležitý k zavlažení půdy.

Ovocné stromy hnojte vždy od října do listopadu. U stromů jako jsou ořešáky vždy dbejte na doplnění vápníku pomocí dolomitického vápence. Pokud strom trpí nedostatkem vápníku, vždy je nutné ho doplňovat. Při větších ztrátách by tak mohlo snadno dojít k odvápnění skořápek.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/podzimni-hnojeni-ovocnych-stromu-20211012.html?

https://zahradnickakucharka.cz/osetrovani-ovocnych-stromu-na-pozim/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.