Objevte tajemství eko programů spotřebičů. Takhle šetří energii

Používání energeticky úsporných spotřebičů může ročně znamenat rozdíl stovek až tisíců korun na vyúčtování. Nejnižší hodnoty spotřeby zpravidla nabídnou ekologické programy, které jsou dnes již samozřejmou součástí snad každého spotřebiče. Podívejte se, jak eko programy fungují a proč umožňují úsporu energií.

Práce s vodou, časem a teplotou

Aby byl eko program úsporný, hrají roli především tři důležité faktory. Jedná se o čas, teplotu a vodu. Eko programy jsou nejčastěji využívané právě na pračkách a myčkách. U eko módu se voda zpravidla neohřeje na tak vysokou teplotu, ale aby bylo praní či mytí efektivní, nechá se naopak působit delší dobu. Díky prodloužení doby mytí, kdy se mnohdy spotřebuje i méně vody a ohřev na nižší teplotu není tak energeticky náročný, může být úspora až 35 až 60 % v závislosti na typu spotřebiče a druhu běžného cyklu.

Ne vždy je eko režim dostatečně efektivní

V eko režimu se pracuje zpravidla se studenější vodou, což v mnoha případech nemusí být dostatečně efektivní. Například pro náročnější skvrny nebo pro větší dezinfekci bývá vyšší teplota nezbytná. Stejně tak může být u eko programu překážkou příliš dlouhé trvání celého procesu. Pro základní použití se však stále jedná o dobrou volbu, kdy můžete ušetřit poměrně zajímavé částky. Tak na to příště myslete, až budete vybírat režim pro praní prádla či mytí nádobí.

Nezapomeňte na vhodné čisticí prostředky

Aby bylo používání ekologického programu v myčce či pračce opravdu efektivní, je nezbytnou součástí také výběr vhodných čisticích prostředků, které jsou k tomu určené. Pečlivě dodržujte doporučení daná výrobcem a hlídejte také obsah doplňků, což v případě myčky znamená leštidlo a sůl pro změkčení vody. Pozor na některé ekologické prostředky, které sice mají šetrné složení, ale nemusí nabídnout takovou účinnost v kombinaci s eko programem.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-vlastne-funguji-usporne-eko-mody-domacich-spotrebicu-31195.html a https://www.euronics.cz/ekologicke-programy-setri-prirodu-i-vase-penize/n-1612/

Náhledové foto: Pixabay