Na pálení svíček je třeba jít „vědecky“. Jak to dělat správně?

svíčky

Svíčky, které vhání do vašich domovů příjemnou atmosféru nadcházejících Vánoc, pálili již naši předci. U tohoto malého ohně, resp. kombinace jeho světla a tepla, měli jistě stejně jako my radost z příjemného prostředí a atmosféry, které vytváří. Kouzlu svíček zkrátka nikdo neodolá. Aby nám ale mohly svíčky dělat co největší radost, je zapotřebí pálit je správně. Jak na to?

Příliš dlouhý knot zakouří stěny svíček, zkraťte ho

Svíce, kterou si přinesete z obchodu domů, má zpravidla dlouhý knot. Abyste knot ve svíci hned neutopili, je zapotřebí ho trochu zkrátit. Vezměte si na pomoc ideálně speciální nůžky na zastřihávání knotů a ponechte jej dlouhý maximálně půl centimetru. Svíce bude vypadat nejen čistě a upraveně, ale hlavně bude rovnoměrně hořet. Knot tak do vosku nezapadne a svíčka odhoří souměrně. Rovnoměrné rozhoření svíce se bez důkladného zastřižení knotu zkrátka neobejde.

Pokud máte svíčky v objímce průhlednými stěnami, měli byste si na zastřihávání knotů dát ještě více záležet. V opačném případě totiž zakouří stěny. Zastřižení knotu je nejdůležitější před prvním zapálením svíčky, proto neváhejte svíci ihned upravit.

Netunelujte a nechte svíci hořet několik hodin

Pokud máte ve zvyku svíci nechat hořet jen na krátkou dobu, neděláte paradoxně nic proto, aby vám svíčka dlouho vydržela. Aby mohla svíce správně fungovat, je zapotřebí, aby se stihla rozhořet celá plocha vrstvy z vosku. Pokud vlastníte silnou svíci, počítejte s tím, že to potrvá na celé ploše třeba i několik dlouhých hodin. Svíčky s více knoty mají na rozhoření větší šanci, volte proto raději je. Svíce pouze s jedním knotem zanechá po sobě vosk přilepený na stranách svíce a pak nemá již dále šanci hořet rovnoměrně.

svíčky

Foto: Pixabay

Největší chybou je průvan

Plamen hořící v průvanu se kloní vždy k jedné straně. Vyhněte se proto blízkosti oken, dveří, větráků apod. Nezapomeňte také na to, že i klimatizace může plamínek svíčky rozhoupat. Vypněte všechny přístroje, které vhání vzduch do vaší místnosti.

Prudkým sfouknutím svíčku jen zbytečně začoudíte

Svíčku nikdy prudce nesfoukávejte, použijte profesionální zhasínač, nebo jemný výdech z vašich rtů. Na uhašení ohně nepoužívejte ani víko, nebo jiné podobné předměty.

Co s utopeným knotem?

Pokud se situace vymkne kontrole a knot zalije vosk, můžete knot pomocí zapalovače postupně opálit. Svíčku položte na bok tak, abyste měli ke knotu lepší přístup. Knot opalujte až do hloubky půl centimetru. Poté můžete svíčku opět zapálit a nechat důkladně rozhořet. Vždy dbejte i na to, aby svíce stála na rovném podkladu. Vosk, který plave uvnitř svíce by měl mít i rovnou hladinu. Jedině tak zajistíte rovnoměrnost.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-palit-svicky/

https://www.candlestories.cz/blog/jak-spravne-palit-svicky/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.