Nejčastější poruchy ledničky: Jak je lze odstranit a čemu můžete předejít

lednice

Lednička je nepostradatelná v každé domácnosti. Bez ní se neobejdeme ani den, natož třeba týden. Proto je vhodné jakýkoli problém okamžitě řešit. Jaké jsou nejčastější poruchy a jak je odstranit?

Lednička dostatečně nechladí

Jedná se o jednu z nejčastějších poruch, že lednice dostatečně nechladí či v horším případě přestane chladit úplně. Pokud se tento problém objeví na jaře nebo v létě, může to být špatně nastaveným termostatem. V tomto případě pomůže, když zvýšíte výkon ledničky jeho změnou nastavení. Další příčinou špatného chlazení může být i nesprávné umístění lednice, jako například v blízkosti nějakého zdroje tepla na přímém slunečním světle. Pokud jste lednici zapojili a nechladí, počkejte chvíli. Pokud nenaběhne do pár minut, zkontrolujte přívod energie. Pokud se nadále nic neděje, pak už je nutné zavolat odborníka na opravu.

Hlučná lednička

Hlučnost ledničky má zpravidla na svědomí roztahování materiálů vlivem chladu, ať už kovového pláště lednice, ale také například i kovového nádobí uvnitř. Pokud se potýkáte náhle zvýšeným hlukem lednice, důvodem může být vyšší zatížení chladicího systému, když jsou dveře často nebo po delší dobu otevřené, když je uvnitř větší množství potravin. Stejně tak vyšší hlučnost může způsobit nahromaděný prach v zadní části lednice mezi lopatkami ventilátoru, jakožto samozřejmě i stáří spotřebiče.

lednička

Foto: Pixabay

Když lednice teče, nebo nesvítí

Mezi další časté poruchy patří, že lednice začne téct. Problém může být v ucpaném odtoku. Je vhodné ho průběžně kontrolovat a čistit speciálním plastovým kartáčkem. Příčinou však může být i opotřebované těsnění, které je třeba vyměnit.

Moderní lednice mají sice LED diody s dlouhou životností, ale i tak se může stát, že lednice přestane svítit. V tomto případě je třeba jen vyměnit žárovku. Každý model lednice má svůj typ žárovky, který je třeba pořídit. Pokud i po výměně lednice stále nesvítí, pak se může jednat o problém celého osvětlovacího modulu. Ten bude potřeba vyměnit. Není to náročné a měli byste to bez problémů zvládnout svépomocí.

Zdroj: homebydleni.cz, cestakbydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay