Na borůvky můžete vyrazit i na zahradu

01_boruvky

Důvodem, proč lidé podnikají do lesa na borůvky doslova nájezdy, je fakt, že se jedná o ovoce, které je jak chutné, tak také nesmírně zdravé. Díky svému složení totiž působí při konzumaci pozitivně na kardiovaskulární systém, prevenci rakoviny a jsou zdrojem vitamínů a minerálů. Borůvky ale nemusíte sbírat jen v lese, lidé si totiž borůvky čím dál častěji vysazují i na zahradách. Nejde samozřejmě o borůvky lesní, ale o borůvky kanadské, jindy nazývané obrovské. To ale na věci nic nemění a rozhodnutí vysadit si borůvky na zahrady je prostě skvělý nápad.

Pěstování borůvek na zahradě

Když se v lese podíváte na to, kde se borůvky nejčastěji vyskytují, zjistíte, že vyžadují kyselou půdu s pH okolo 4. To naplňuje např. rašelina. Pokud budete chtít pro jejich pěstování použít právě ji, nezapomeňte přidat živiny. Úspěšně lze ale borůvky pěstovat i v písčité půdě, samozřejmě pokud je v ní dostatek živin.

Sazenice borůvek je třeba přemístit z květináče na zahradu hned na jaře, bude jim totiž trvat až do podzimu, než skutečně zakoření. V tomto období je nepřihnojujte, s hnojením začněte až od druhého roku. Borůvky mají obecně rády vlhkou půdu a polostín, opět si stačí představit, kde se běžně objevují v přírodě.

02_boruvky

Foto: Pixabay

Kdy čekat úrodu?

Plody mají borůvky většinou po třech nebo čtyřech letech a keř vydrží i desítky let. Na zahradě pěstované borůvky kanadské nemají jen velké plody, ale velké jsou i samotné keře. To znamená jednak to, že jediný keř může plodit až  6 kg borůvek, ale také to, že z keřů dorůstajících až do výšky dvou metrů můžete vytvořit regulérní živý plot. Jen se musíte smířit s tím, že vám z něj budou z jedné strany kolemjdoucí obírat úrodu.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.