Jak doma minimalizovat riziko nákazy legionellou?

01_legionella

Bakterie legionella pneumophilla způsobuje onemocnění známé jako „legionářská nemoc“. Na rozdíl od všeobecné představy však nedostalo své jméno poté, co kosilo vojáky v zákopech. Ve skutečnosti bylo popsáno v sedmdesátých letech, když se jím v jednom americkém hotelu nakazili účastníci setkání veteránů. Onemocnění může mít i smrtelné následky a protože se bakterie šíří především rozvody vody, je na místě zajímat se o to, jak minimalizovat riziko toho, že se jím doma z vody nakazíte.

Legionella pneumophilla a domácí rozvody vody

Mnoho lidí řeší ve svém bydlení ohřev vody lokálně, čímž mohou ušetřit za teplou vodu zajímavé částky. Současně však hrozí, že se při nesprávném používání a údržbě bojleru a celého rozvodného systému pomnoží bakterie, které následně způsobí u obyvatel domácnosti nebezpečné onemocnění. Je proto velmi důležité provádět pravidelnou údržbu systému a používat jej tak, aby bylo riziko co nejmenší.

Domácnosti, které berou teplou vodu z veřejné vodovodní sítě, musí spoléhat na to, že všechna potřebná opatření provedou její provozovatelé, což se samozřejmě až na výjimečné – a většinou široce medializované – případy naštěstí děje.

02_legionella

Foto: Pixabay

Jak snížit riziko?

V první řadě je důležité, aby byly všechny části systému, tj. bojler i rozvody, vyrobeny z co nejkvalitnějších materiálů. Čím kvalitnější materiál, tím menší problém s korozí, tvorbou usazenin apod. Kvalitnější a modernější zařízení jsou již také konstruovány s ohledem minimalizaci rizik. Zásobník by měl být velký „tak akorát“, pokud bude příliš velký, znamená to, že se v něm bude voda měnit poměrně málo a stojatá voda je pro množení bakterií ideální.

Stejně důležitá je také správná instalace. Potrubí by mělo být co nejkratší a mělo by obsahovat nejmenší možný počet ohybů a kolen. Tím nejdůležitějším parametrem je ale teplota. Legionella umírá při teplotách nad 60°C, je proto třeba bojler pravidelně vyhřívat na šedesát a více stupňů. Měla by také být zajištěna častá cirkulace a výměna vody. Zvláště po delší odstávce je třeba na čas nastavit teplotu ještě výše (cca 75°C) a nechat část teplé vody odtéct do odpadu.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.