Muchovník neboli indiánská borůvka: ocení jí nejen ptáci

Indiánská borůvka

Muchovník, na který se u nás v zahradách zatím spíše zapomíná, je nevšední pochoutkou některých ptáků i lidí zároveň. Chutná totiž podobně jako borůvky. Na podzim ho můžete spatřit s jasně pestrými barvami oranžové, nebo červené barvy. Na první pohled vás uchvátí drobnými šťavnatými plody. Pěstovat ho můžete v podobě rozvětvených dřevin anebo drobnějšího keře. Je skvělým lákadlem pro opylovače. Tak proč to nezkusit?

Na klimatických podmínkách příliš nesejde

Muchovníkům se daří v jakýchkoliv podmínkách, na pěstování nejsou nijak náročné. Sázet je můžete na jaře i na podzim. Chce to hlavně hlubokou jámu, kořeny musí zakořenit opravdu dobře. Myslete proto na jeho kořenový systém, který bude vyžadovat i dostatečně vlhkou půdu. Aby půda kolem dřevin nevyschla, je dobré poklást z vrchu i větší vrstvu mulče.

Mezi jednotlivými keři je nutné dodržet dostatečnou vzdálenost. Mezi listy nechte prostoupit dostatečně světla. Sluneční světlo je důležité i pro růst jeho šťavnatých plodů. Z nich je možné vyrobit džemy anebo koláč. Hodit se mohou i na přípravu dobrého vína.

muchovník

Foto: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Půda by měla být dobře propustná, ideální je polostín

Slunce rozhodne vždy o jejich zralosti. Čím více pozvete sluníčka, tím dříve budou plody zralé. Prospívat mohou keře v kyselé i neutrální půdě. Hnojit keře je ale lépe na jaře. Plody pak sbírejte ručně, nejlépe k večeru. Přes den jsou plody díky slunci rozměklé.

Muchovník jako všelék

Obsahuje celou řadu vitamínů i látek, jenž podporují blahodárně imunitní systém. Sbírejte je nejlépe na konci června nebo začátkem července. Uchovat je můžete po otrhání i několik dní v lednici, nic se s plody nestane. Čím více jsou plody tmavší, čím více jsou i zralejší. Jakmile ale přezrají, změknou a zpravidla už nejsou k použití. Vychytejte proto správný čas, kdy je nejlépe je sbírat.

Vyplatí se je pěstovat

Ochránit vás tyto tzv. „indiánské borůvky“ mohou i před zažívacími potížemi. Antibakteriální účinky jsou užitečné a jsou užitečnou pomocí v boji proti vzniku různých chorob, od diabetu po angínu. Domorodci jej využívali jako vhodný přírodní produkt při výrobě bylinných léčiv.

Indiánské borůvky jsou daleko větší než kanadské borůvky. Jejich plody jsou na keřích nepřehlédnutelné. Ale pospěšte si, rádi si na nich pochutnávají i ptáci.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/muchovnik-pestovani-kanadska-boruvka-vysadba/

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/co-je-muchovnik-a-jake-ma-ucinky

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.