Jak nebrečet při krájení cibule? Triky, které překvapí, ale fungují

krájení

Také brečíte při krájení cibule? A co tak krájet cibuli, aniž byste si u toho poplakali? Už jste zkusili různé triky a nic nepomohlo? Tak vám prozradíme, jak na to. Co rozhodně pomůže?

Ano, cibule dokáže rozplakat každého. Při vaření je však nepostradatelná. Spouštěčem slz jsou výpary z cibule, které se dostávají do vzduchu, když porušíme její buňky. Platí, že čím mladší a čerstvější cibule je, tím více si popláčeme. Ale přitom nemusíme. Jaké triky pomůžou?

Studená voda a velký nůž

Pomůže, když budete loupat cibuli pod proudem studené vody a nejdříve ji chvíli pod proudem nechte, než se pustíte do loupání. Pomáhá i namáčení nože do studené vody. Je třeba používat velký a velmi ostrý nůž. Jednak budete mít cibuli dříve nakrájenou a také narušíte méně buněk, ze kterých se dostávají do vzduchu výpary. Také pomůže potřít prkénko octem, neboť ten neutralizuje vycházející enzymy.

Pomůže svíčka či hořák

Před krájením cibule postavte vedle prkénka zapálenou svíčku či dejte prkénko poblíž zapáleného plynového hořáku. Jde o to, že hořící plamen způsobí, aby se vůně z cibule nedostala do vašich očí. Na obdobném principu je založena i rada, a to krájení cibule u sporáku, na kterém necháte v kastrůlku vařit vodu.

cibule

Foto: Pixabay

Nezapomeňte na větrák nebo digestoř

Aby se dráždivé výpary z cibule nedostaly k vašim očím, tak zapněte větrák a nasměrujte ho tak, aby výpary hnal od vás. Obdobně funguje i na plný výkon zapnutá digestoř. Jen musíte krájet cibuli ne přímo pod ní, ale tak, aby právě odvedla výpravy od vás, a nikoli přes váš obličej.

Krájejte se zavřenou pusou

Rada, která zní neuvěřitelně, ale funguje. Do pusy si dejte lžičku, konkrétně její rukojeť. Takto budete mít zavřená ústa. A právě zavřená ústa zabrání vstřebávání výparů do sliznic a reakci, která vede k slzení.

Zdroj: prozeny.cz, bydlimekvalitne.cz

Náhledové foto: Pixabay