Levný dodavatel energií se vám může pěkně prodražit

Sepsali jsme pro vás nejčastější triky, které na vás někteří nepoctiví dodavatelé zkouší. Cesta za levnější elektřinou či plynem tak může být mnohem trnitější, než byste čekali. A začneme pěkně od podlahy.

Poplatky a zase poplatky

O tom, že vám dodavatel může naúčtovat poplatek za předčasné vypovězení smlouvy, vám asi dlouze psát nemusíme. Není to sice fér, ale děje se to. Ovšem typů poplatků najdete v cenících i víc.

Chcete garanci nejnižší ceny? Zaplaťte si za ni. Je to prosté – společnost, se kterou jste uzavřeli smlouvu, se postará o to, abyste při nákupu od spřátelených dodavatelů zaplatili co nejméně. Za tuto službu si však vždy nechá adekvátně zaplatit. Nic platit nebudete jen v případě, že se žádnému ze subdodavatelů stanovené podmínky nepodaří dodržet.

A dejte si pozor také na aktivační nebo registrační poplatek. Nenechte se zmást tím, že jeho výšku ve smlouvě nenajdete (nanejvýš jen drobnou zmínku). Některé společnosti ho totiž odvozují od toho, kolik elektřiny od nich plánujete odebrat. V měsíčním vyúčtování pak můžete být nepříjemně překvapeni.

Pozor na výpovědní lhůty

Nespoléhejte na to, že vám smlouva, uzavřená na dobu určitou, automaticky zanikne, pokud se aktivně nepostaráte o její prodloužení. U většiny společností to platí přesně naopak. Klidně se tak můžete dostat do závazku na dobu neurčitou s dlouhou výpovědní lhůtou. Ta může být třeba i roční, takže na ni musíte myslet s předstihem.

Pokud tento termín nestihnete, může se vám smlouva automaticky prodloužit o období, na které byla původně uzavřena. Doporučujeme si proto všechny důležité termíny psát do zvláštního diáře – pro všechny případy. Nenaletíte pak podvodníkům, protože všechny náležité formality splníte včas. A to za trochu té práce navíc rozhodně stojí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.