Kusové koberce a běhouny jsou nezbytnou součástí bytového zařízení

Podlahové krytiny jsou důležitým prvkem v interiéru. Některé působí chladněji a bosá chůze je po nich nepříjemná. Toto lze eliminovat vhodně zvoleným kobercem, který zároveň tlumí hluk a vytváří pohodovou atmosféru. A to ani nemusí být na celé ploše pokoje.

Z jakých materiálů se koberce vyrábí?

Dávno je pryč doba, kdy se koberce vyráběly pouze z přírodních materiálů, jako jsou hedvábí, vlna, bavlna, sisal, kokos nebo mořská tráva. V současné době jsou v nabídce obchodů také koberce syntetické, jež jsou oproti těm přírodním výrazně levnější. Přitom se nejedná o koberce, za které byste se měli doma stydět. Jejich výhodou je hlavně to, že se velmi dobře udržují a obvykle neztrácejí barvu.

Syntetické koberce mohou být vyrobeny z:

  • polyamidu,
  • polyesteru,
  • akrylu,
  • polypropylenu.

Důležité jsou i technika výroby a druh nášlapné vrstvy koberce

I při výrobě kusového koberce se používá různá technika. Většinou bývají tkané, nebo všívané. Ručně tkané kusové koberce jsou ale samozřejmě dražší. Levnější variantou jsou vpichované koberce, pro jejichž výrobu se používají stroje. Jsou podobné těm všívaným, ale bývají v nižší kvalitě. Jestliže jste ale zvyklí často podlahovou krytinu měnit, pak vám toto asi nebude příliš vadit.

Oblíbené běhouny bývají ozdobou chodeb

V chodbě můžete mít pouze dlažbu nebo lino, ale s běhounem bude tento prostor působit útulněji. Jak už název napovídá, běhouny jsou obvykle prodávané v metráži, protože se jedná o dlouhé a úzké koberce. Přitom jejich šířka může být různá, ale většinou nebývají širší než 1 metr. Necháte-li si běhoun v obchodě ustřihnout podle potřeby, nezapomeňte si zároveň přiobjednat službu navíc. Tou je obšití koberce, aby se netřepil. Je velmi nepříjemné a nepraktické, když se z koberce uvolňují jednotlivá vlákna.

A jaký koberec si pořídíte vy?

Zdroj náhledového obrázku: Halfpoint / Shutterstock.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.