Které bylinky mohou být v těhotenství nebezpečné

čaj

Některé bylinky by se v těhotenství skutečně užívat neměly. Jejich účinky kromě extrémních případů nemohou sice vyvolat přímo potrat, mohou ale způsobit silnější prokrvení v oblasti pánve, a u některých těhotných žen mohou potom ovlivnit činnost děložní sliznice právě v jeho důsledku. Čajům neznámého původu by se měly vyhnout obloukem všechny nastávající maminky, zvláště v raném těhotenství se příliš nedoporučují. Přesto jsou ale bylinky, které mohou být i v těhotenství prospěšné.

Maliník či kopřiva pro třetí trimestr

List maliníku podporuje uvolnění pánevního svalstva, ale pomáhá i ke zkrácení porodní doby. Kopřiva má blahodárné účinky na chudokrevnost a otoky, kterým se v těhotenství většinou vyhnout nelze. Popíjet takový šálek čaje v menším množství může každá nastávající maminka.

čaj

Foto: Pixabay

Které bylinky mají dobrý vliv na vývoj plodu

V průběhu těhotenství probíhá v těle matky řad změn, se kterými se musí zároveň vyrovnávat také plod uvnitř matky. Proto je prospěšný takový jahodník, který dodává tělu potřebné železo. Řada miminek, které přijdou na svět dřív, totiž právě tento prvek postrádá. Anemie může postihnout matku i dítě v kterémkoliv stadiu těhotenství. Je proto dobré čaj z jahodníku popíjet v přiměřeném množství po celé těhotenství. Udržuje také správné svalové napětí dělohy.

Pokud máte krevní obraz pod obraz, můžete zkusit pampelišku. I ta obsahuje poměrně slušnou dávku železa a také vitamín A. Těhotným ženám pomáhá nejen s odvodněním, ale i s únavou. K posílení imunity napomůže například echinacea neboli třapatkovka. Předchází infekcím a má silné bakteriální účinky. Nesmíte to však s jejím dávkováním příliš přehnat. Ve větším množství může stimulovat i svalové kontrakce.

Na zklidnění a dobrý spánek, pomůže vám heřmánek

Podobně jako meduňka může se zklidněním pomoci i heřmánek. Má totiž zklidňující účinky, které pomohou při zvýšeném psychickém vypětí. A pokud některé z žen trpí žaludeční nevolností, heřmánek pomůže dát do pořádku i jejich žaludek.

Bylinky, které představují riziko

Existují však bylinky jejichž silný účinek není radno podceňovat. Mezi takové patří například lékořice, jalovec, bez, dobromysl, aloe, rozmarýn, petržel, kmín, libeček a další. Předčasný porod nebo dokonce poškození plodu může vyvolat také jalovec. Je mírně jedovatý a těhotným ženám se proto nedoporučuje i když pomáhá s plynatostí a při potížích s močovými cestami. Lékaři se v tomto případě obávají rizika pro plod.

Stahy dělohy a vybuzení předčasných kontrakcí může ve větším množství vyvolat i libeček. I když je aloe pro některé ženy velmi lákavá, je lepší se jí také vyvarovat. Ve větším množství může též vyvolat silné křeče břišního svalstva, zvýšit může prudce ale i prokrvení v oblasti malé pánve.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/bylinky-v-tehotenstvi-20230922.html

https://www.bylinkyprovsechny.cz/tehotenstvi/bylinky-vhodne-a-nevhodne-v-tehotenstvi/33-bylinky-vhodne-a-nevhodne-v-tehotenstvi-potraviny-nevhodne-v-tehotenstvi-seznam

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8802657/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.