Pravidla pro ukládání nádobí do myčky aneb jak zlepšit efektivitu mytí

myčka

Myčka je nepostradatelným pomocníkem takřka v každé domácnosti. Také si to bez ní už neumíte představit? Plnění myčky však většina zanedbává a vůbec neřeší, jak do ní správně uložit nádobí. Je to velká chyba. Pak není divu, že nádobí není důkladně umyté. Jak tedy na správné plnění myčky?

Říkáte si, že naplnit myčku zvládne každý, že na tom není nic složitého? Plníte ji nádobím tak nějak automaticky, aniž byste se nad tímto úkonem zamysleli? Pak věřte, že aby vaše nádobí bylo čisté a myčka fungovala co nejefektivněji a nejhospodárněji, je třeba ji plnit správně. Jak?

Než vložíte nádobí do myčky

Nejprve z nádobí seškrábněte zbytky jídla, pak ho teprve dejte do myčky. Pozor i na oplachování před uložením do myčky. Není třeba. Je to zcela zbytečné. Nemá to vliv na kvalitu umytí nádobí, jen na vyšší spotřebu vody. Nepokládejte nádobí do přední části spodní zásuvky, neboť by mohlo dojít k blokaci zásuvky na mycí prostředek a bránit v jeho dávkování.

Jak správně naplnit myčku

Začněte s plněním myčky odzadu a podle velikosti, tj. největší kusy dozadu a nejmenší naopak dopředu. Voda bude v myčce lépe cirkulovat a k tomu se vám bude nádobí i lépe vyndávat. Hrnky a skleničky, které nejsou velké, je možné dát pod horní mini poličku nebo střední a horní nechat vyklopenou. Na ni pak můžete uložit naběračky a malé šálky. Sklenice a hrníčky musí být vždy dnem vzhůru.

Na každý talíř je v myčce zarážka. Nikdy nedávejte do jedné zarážky dva talíře, jinak se neumyjí pořádně a omlátí se. Pokud jde o velmi špinavé talíře nebo hluboké, tak je dobré je dávat v rozestupu ob jednu zarážku. Dobré je rovněž prokládání malých a velkých talířů. Voda mezi nimi bude lépe proudit. Pozor na ukládání misek. Pokud je dáte na sebe nebo jiné nádobí, tak se k nim nedostane voda. Misky by měly být umístěny v myčce dnem vzhůru.

myčka na nádobí

Foto: Pixabay

Co rozhodně nedávat do myčky

Do myčky nepatří ostré kuchyňské nože. V myčce by se ztupilo ostří. Rovněž dřevěné nádobí a pomůcky nepatří do myčky. Stejně tak byste do ní neměli dávat ani teflon nebo zdobené nádobí. Akorát se v myčce odře a zkrátí se jeho životnost. Pozor také na některé kovy, jako cín, stříbro či hliník. Když je budete dávat do myčky, je zde riziko, že zreznou nebo se na nich objeví fleky.

Zdroj: living.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay