Kolik stojí inženýrské sítě

Každý dům musí být připojen k vodovodní síti, k elektřině a většinou také k plynu a k centrálnímu odpadnímu systému. Inženýrské sítě zkrátka a jednoduše předcházejí realizaci jakékoli stavby. Mnozí lidé nakupují již pozemky, které jsou těmito sítěmi pokryté, takže nemusejí řešit nic okolo nových přípojek. V tomto případě je situace ideální, jelikož se člověk nemusí o nic starat a nepotřebuje investovat další finanční prostředky při již tak náročném procesu stavby vlastního nového domu. Pokud ale sítě na pozemku nemáte, je třeba je nechat vybudovat. Na kolik to vyjde z hlediska financí, se vám pokusíme odpovědět v následujícím textu.

Přípojka elektřiny a její záludnosti

Výstavba inženýrských sítí téměř vždy zahrnuje elektřinu. U té je cena za realizaci přípojky skutečně vysoká. Záleží pochopitelně na délce výkopu, nicméně fixně je stanoveno, že pokud je vzdálenost od hlavního sloupu napětí méně než 50 metrů, zaplatíte ČEZU anebo některé ze spřízněných firem 12 500 korun. Zapomenout bychom přitom neměli ani na poplatky spojené s administrací a s revizemi. Výkop si většinou obstará tato společnost sama.

Vodovodní přípojka

Realizace vodovodní přípojky je o něco levnější. Pokud si necháte dát do země dvouplášťovou plastovou trubku, pak nebude zapotřebí pískování okolo. Za nějakých 20 metrů ale zaplatíte zhruba 6000 korun. Opět nepočítáme další náklady spojené se samotnou realizací. Veškeré výkopy si budete muset pochopitelně zajistit sami. Vodoměrná šachta vás mimo jiné vyjde také na 5 000 korun. Dle nového nařízení musí být před domem.

Plynová přípojka

Pokud v domácnosti nepotřebujete plyn, pak jej raději neřešte. Přípojka plynu může vyjít klidně i na nějakých 14 000 korun. Jedná se o napojení se dvěma odbočkami na sporák a na kotel. Výkop si musíte obstarat také sami včetně pískování.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.