Jednoduchá technika čištění trouby ověřená generacemi – bez chemie se obejdete a hotovo budete mít za 10 minut

Čištění trouby

Jednoduchá technika čištění trouby – už nikdy se nebudete potýkat s povlaky mastnoty nebo neodstranitelných připečenin. Pomůže vám docela obyčejná sůl.

Pokud hledáte způsob, jak efektivně a přirozeně vyčistit svou troubu, může být solná metoda tou správnou volbou. Tento postup není jen šetrný k životnímu prostředí, ale také účinně odstraní nečistoty a zbytky jídla. Při použití soli k čištění trouby postupujte následovně.

Připravte roztok soli a vody

Smíchejte v misce hrubou sůl s trochou vody, dokud nevytvoříte hustou pastu. Postupně přidávejte vodu a promíchejte, dokud směs nebude mít konzistenci podobnou těstu.

Aplikujte pastu na povrch trouby

Vypněte troubu a nechte ji vychladnout. Poté naneste pastu na vnější povrch trouby. Použijte rukavice, abyste zabránili podráždění pokožky solí. Nanášejte pastu pomocí houbičky nebo utěrky a důkladně ji vtírejte do povrchu trouby. Nezapomeňte pokrýt všechny nečistoty, mastnotu a zbytky jídla.

Nechte pastu působit

Nechte pastu na povrchu trouby asi hodinu, aby se dokonale spojila s nečistotami a rozpustila je. V této době se můžete věnovat čištění jiných částí kuchyně.

Trouba

Foto: Pixabay

Otřete pastu vlhkou houbičkou

Poté, co pastu necháte dostatečně dlouho působit, otřete ji vlhkou houbičkou nebo utěrkou. Dbejte na to, aby jste odstranili všechny zbytky pasty a nečistoty.

Opláchněte a usušte

Na závěr troubu důkladně opláchněte čistou vlhkou houbičkou nebo utěrkou. Poté ji osušte suchým hadrem.

Tento postup můžete použít nejen k čištění vnějšího povrchu trouby, ale také k čištění vnitřního prostoru. Pokud chcete troubu vyčistit zevnitř, aplikujte směs na stěny trouby a na grilovací rošt a nechte působit stejně jako v kroku 3. Poté otřete pastu vlhkou houbičkou nebo utěrkou a důkladně opláchněte a osušte.

Profesionální čistící prostředky

Zakoupíte je v drogerii. Na trhu je jich hodně, bývají však celkem drahé a o ekologii se také příliš mluvit nedá. Jsou ale většinou velmi účinné, pokud máte troubu opravdu hodně špinavou.

Prevence znečištění

Dno trouby ochráníte snadno vyložením alobalem. Při rozpékání pečiva jej pokládejte na plech s pečícím papírem, aby na dno trouby nenapadaly drobky a semínka. Maso pečte pokud možno přikryté. Pokud však v troubě grilujete, bývají zastříkané i stěny a topná tělesa. Tomu příliš zabránit nejde a pak nastupují čistící prostředky uvedené výše.

Zdroje info: https://www.mora.cz/rada/jak-vycistit-troubu/, https://www.expert.cz/vite-jak-vycistit-troubu-efektivne-naparit-natrit-vycistit/, https://www.alza.cz/jak-vycistit-troubu, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-snadno-levne-a-rychle-vycistit-troubu-aby-byla-zase-jako-nova

Náhledové foto: Radek Štěpán

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.