Domácí chov slepic je stále populárnější i ve městech. Jak na něj?

slepice

Raketově stoupající ceny vajec dohnaly některé lidi až k alternativním způsobům, jak se uchránit před dnešní drahotou. Pořizují si proto chovy slepic nejen na své zahrady na venkově. Pravidlem začíná být i chov slepic v menších městech a nyní je můžete občas spatřit i v centrech velkých měst. I když se takový malý chov slepic hodí spíše pro zkušenější chovatele, vidět jsou čím dál častěji.

Kdo může chovat slepice?

Pro malochov slepic neplatí v České republice žádná omezení a pokud se do něj chcete pustit, nic vám v tom nebrání. Místní vyhlášky obcí nebo měst mohou podle územního plánu nařídit pouhé omezení chovu slepic. Jedná se především o místa, kde by mohly narušovat klid. Také stavba kamenného kurníku může podléhat povinnosti získání stavebního povolení.

slepice

Foto: Pixabay

Prostor především

Pokud se rozhodnete pro chov slepic, je nutné počítat s tím, že prostor bude pro ně prvořadý. Přibližně 1 metr čtvereční vystačí v kurníku pro 3-5 slepic. Pro vícero slepic, tj 7-8 kusů je nutné počítat s menšími, drobnějšími plemeny.

Slepice však potřebují dostatek místa i kolem kurníku, pro jednu slepici je dobré počítat s prostorem na 10 -25 metrů čtverečních. Potřeba je i kousek prostoru, který bude v době parných dní alespoň trochu stinný.

Krmení slepic

Při starání se o slepice nejde jen o jejich krmení vhodným krmením, ale i výkaly, o které je nutné se v době chovu postarat. To vše je lidem na očích, a i ti nejlaskavější a trpěliví sousedé by to nemuseli zvládnout. Je proto třeba se zamyslet i nad tím, zda se slepice nestanou předmětem sousedských sporů. Chov slepic je ve velkých městech lidem příliš na očích, není tedy vždy jednoduché se popasovat s těmito i ostatními problémy.

V poslední době je problémem i přenos ptačí chřipky od ostatních ptáků. Je proto nutné mít připravenou možnost izolovat je od ostatních ptáků. Případné setkání s ostatními ptáky je rizikem nejen pro vaši domácnost, ale i vaše okolí.

Zdroje informací: https://ceskykutil.cz/clanek-300777-chov-slepic-ziskava-na-oblibe

https://www.ireceptar.cz/zvirata/jak-chovat-slepice-rady-pro-zacatecniky.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.