Útok šelmy: na jaké kompenzace máte jako chovatelé domácích zvířat nárok?

vlk

Důkazy o pobytu vlků v naší přírodě jsou v poslední době čím dál častější. Přibývá nejen jejich celkový počet, ale také množství smeček, které se u nás v České republice vyskytují. Vlci tak nevyhnutelně často zavítají i do míst, kde farmáři chovají ovce nebo jiná hospodářská zvířata. Škody, které farmářům způsobí, jsou mnohdy velmi velké. Stát má pro chovatele, kteří přišli díky šelmám o zvířata, připravené kompenzace.

Kdo má nárok na kompenzaci?  

Pokud jsou hospodářská zvířata zabita chráněným vlkem, rysem nebo medvědem, mají majitelé nárok na odškodnění, které jim musí stát poskytnout. Škody, tedy situace, kdy došlo k usmrcení například ovce, kozy, prasete, koně, osla, nebo jiného hospodářského zvířete, je potřeba nahlásit co nejdříve, nejpozději však do 48 hodin. A pozor, mezi škodné situace se počítá i zničení úlu medvědem.

Vše musí být neprodleně zdokumentováno a nahlášeno příslušnému orgánu ochrany přírody. Vždy je nejdůležitější zajistit stopy, aby bylo později možné zjistit, který z predátorů se na „činu“ podílel. Nalezené stopy ponechte vždy v původním stavu, případně chraňte tělo zvířete před deštěm nebo jinými zvířaty, které by mršinu mohly najít.

ovce

Foto: Pixabay

Jaké kompenzace chovatelům náleží?

Zákonem dané kompenzace se pohybují v poměrně širokém rozmezí. Například za jehně, nebo kůzle které je uštváno velkou šelmou dostanete od státu 4500 Kč za jeden kus. Za ovci, nebo kozu u niž je prokazatelné, že byla dojená, se však výše odškodnění může vyšplhat až do částky 22 000 Kč za jeden kus.

Největší kompenzace se logicky vážou ke ztrátě velkých zvířat, např. za užitkové tele do 10 měsíců věku, resp. mladý býček, odesílá stát 31 tisíc korun.

Zabití domácích zvířat stále přibývá, současně se ale rozšiřují i možnosti ochrany stád. Je proto důležité myslet na jejich ochranu včas, a zajistit je např. pořízením elektrického ohradníku, vycvičeného psa apod. Pokud již ale k útoku šelmy dojde, neváhejte se obrátit na úřady a vyžádat si kompenzaci.

Zdroje informací: https://www.ochranaovci.cz/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vlk-likviduje-nejen-ovce-ale-i-jejich-chovatele-jak-jim-pomoct-nikdo-nevi-88558

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.