Pomáhejte svým rostlinám znovu vzkvétat

Rostliny

I pro odborné pracovníky v zahradnictví bývá určení vhodného množství vody pro každou rostlinu riskantní. Půda může být na první pohled suchá, ale hlouběji je vlhká. Ať už je to jakkoli, když si všimnete, že některá z vašich rostlinek skomírá, může vám k její obnově stačit základní kuchyňská houba.

Hniloba kořenů

K rozkladu kořenů dochází v podstatě tehdy, když je rostlina přemokřená a její půda je přemokřená. Tím se ke kořenům nedostane kyslík, což může nakonec způsobit hnilobu kořenů a další škody. Obvykle se jedná o parazitický problém, který může vést k odumírání rostlin v případě, že není vyléčen. V případě, že nové nebo staré listy mají zelené, hnědé, nebo žluté listy, nebo půda začala shnile zapáchat, tam je velká šance, že rostlina měla příliš mnoho vody.

Jak rostlinám pomoci

V případě, že se u vaší rostliny objevují známky kořenové hniloby, není veškerá naděje ztracená. Kuchyňská houba položená na dně květináče může nabídnout pomoc při pohlcování přebytečné vlhkosti. Protože jsou houby propustné, poskytnou další prostor pro proudění vzduchu půdou.

Zatímco budete moci použít obyčejnou houbičku z obchodu se základními potřebami, je třeba dbát na její velikost ve srovnání s květináčem, do kterého ji budete vkládat. V případě, že je držák příliš rozsáhlý, kořeny rostliny se mohou nevyhnutelně rozvinout do houbičky a kolem ní. Budete je moci průběžně zkracovat, abyste vytvořili správnou velikost a tvar pro váš květináč.

Před umístěním houbičky…

V případě, že chcete provést tento trik, buďte opatrní, abyste rostlině při vyndávání z květináče neublížili. Opatrně vyjměte rostlinu z květináče otočením do strany. Držte ji jemně za stonky nebo listy a klepejte na dno květináče, dokud rostlina nevyklouzne ven. V té chvíli, abyste zmírnili dopady hniloby kořenů, zastřihněte odbarvené nebo hnijící kořeny. Při každém řezu očistěte nůžky lihem, abyste zabránili šíření hniloby.

Houbička
Foto: Pixabay

Můžete také odstřihnout až třetinu kořenů, aby rostlina mohla věnovat více energie na opravu kořenového systému. Vyhoďte zeminu, vyčistěte květináč vodním bělidlem a rostlinu znovu zasaďte do nové zeminy. Kromě toho budete muset vytvořit v květináči mezery pro průsaky. Řezaným rostlinám se nejlépe daří, když je jejich půda zalévána skrz naskrz. Doporučuji to dělat tak, že zálivku začleňujete postupně a necháte ji do půdy vsakovat, dokud volně neodtéká z dolní mezery. Voda shromažďující se v podmisce, by měla být odváděna.

Nepřelévejte

Jak již bylo řečeno, houba pojme přebytečné tekutiny. Je důležité vědět, že musíte provádět opakované zalévání než nalévat velké množství vody. Rozmanité rostliny mají různé potřeby k opakovanému zalévání. Několik z nich má rádo, když jejich objem půdy mezi zaléváním vyschne z 25-50 procent. Jiné, jako kaktusy, monstery a dracény, dávají přednost tomu, aby jejich půda mezi zaléváním vyschla na 75-100 procent.

Hrnková rostlina
Foto: Pixabay

Měřič vlhkosti

V případě, že se vám nedaří navodit správný postup zalévání, je nejlepší sázkou na jistotu zakoupení měřiče vlhkosti. Vlhkoměr se hodí zejména u větších pokojových rostlin, kde jsou květináče hluboké a je těžké zjistit, zda je půda stále vlhká, nebo skutečně vysušená. Vložíte přístroj do půdy a on vám rychle řekne, že vaše půda je buď ‚suchá, vlhká, nebo mokrá.

Zdroje info: bestlifeonline.com, pestujme.cz

Náhledové foto: Pixabay