Jakou klimatizaci do bytu? Poradíme, jak vybrat

Klimatizace

Na trhu narazíte na spoustu typů klimatizací, ale která je ta pravá pro vás? Projdeme si společně, jaké jsou možnosti a doporučíme ty nejlepší. Zjistěte, jak vybrat klimatizaci do bytu a jak se o ni starat, tak aby vám vydržela co nejdéle.

Už máte dost úmorného horka během léta a ventilátor nezabírá? Letos má být nejteplejší červenec a srpen za posledních 10 let. Nejvyšší čas na to se vybavit něčím, co vás ochrání před nesnesitelnými pařáky. Vytvořte si z domova oázu chladu a odpočinku. Jak? Pomocí domácí klimatizace! Na trhu narazíte na více typů, ovšem ne všechny se hodí do bytů. Vybrali jsme pro vás ty, které jsou za tímto účelem nejpraktičtější:

  •       mobilní klimatizacemobilní klimatizace,
  •       nástěnné klimatizace,
  •       stolní klimatizace,
  •       multisplitové.

Jak vidíte, možností je hned několik. Ať už se vám v noci špatně spí a chcete dosáhnout ideální teploty ke spánkuideální teploty ke spánku nebo jen nechcete sedět u televize v příjemném chládku, uvedené varianty váš problém vyřeší jako nic.

Každý typ má svá specifika. Jsou to nejen různé vlastnosti a výkon, ale i nároky na montáž či energii. A samozřejmě cenovka. Ta bývá dost odlišná. V našem rádci najdeme něco pro každého zákazníka. Připravte se ponořit do světa klimatizací – my vás rádi provedeme.

Mobilní klimatizace

Mobilní neboli přenosná klimatizace je praktický pomocník, který ochladí a většinou dokáže i zatopit. Je to ideální alternativa všude tam, kde si nemůžete dovolit namontovat klimatizaci nástěnnou či jakýkoliv jiný typ. Žádné vrtání ani jiné složitosti. V její prospěch mluví i příznivá cena. Počítejte však s nižším výkonem a vyšším hlukem, zejména u levnějších modelů.

  • Kam umístit klimatizaci? Přenosnou klimatizaci postavíte kamkoliv, kde je pro ni dostatek místa. Když vás to u televize omrzí, jednoduše změníte místnost a vezmete si ji s sebou – od toho přízvisko mobilní.

KlimatizaceFoto: Pixabay

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Jakou mobilní klimatizaci vybrat? Musí splňovat všechny vaše požadavky. Přeci jen to není položka za pár stovek. Seznamte se s nejdůležitějšími parametry a vyhnete se pozdějšímu rozčarování. Na co si dát pozor?

Nejdůležitější parametr je chladící výkon. Vyšší chladící výkon v horku rozhodně oceníte, ovšem na účtech za elektřinu to bude znát. Vyšší výkon = vyšší spotřeba. Příliš slabý model zase neochladí místnost dostatečně.  Na běžně velké pokoje chtějte výkon alespoň 2,6 až 3,5 kW. Jestli bydlíte v podkroví a u vás v bytě je to jako na rozpálené střeše, doporučujeme něco výkonnějšího.

Pokud se snažíte ušetřit, hlídejte si energetické třídy. Třída A sice znamená vyšší vstupní investici, ovšem její provoz tolik nezatíží rodinný rozpočet. U mobilní klimatizace se zajímejte i o hlučnost (max 55 až 65 dB, větší hlučnost už je rušivá), rozměry a hmotnost. Přeci jen s ní budete manipulovat. Zkontrolujte si i funkce a příslušenství – filtr prachu, Wi-Fi připojení, topení atd.

Jakou značku mobilní klimatizace zvolit? Mezi nejoblíbenější jména na trhu s mobilními klimatizacemi patří ETA, BIET, Sinclair a Sakura.

Nástěnné klimatizace

Nástěnný typ je další oblíbenou variantou coby klimatizace do bytu. Jsou výkonné – teplotu v místnosti zkrotí během chvilky. Sympatické na nich je i to, že nebývají hlučné. Ani cena není bůhvíjak vysoká. Je však nutná odborná montáž a zásah do integrity stěn. Skládá se totiž ze dvou propojených jednotek, jedna je venku, druhá uvnitř. To může být problém, když bydlíte v nájmu.

  • Kam umístit klimatizaci? Jak název napovídá, tak na stěnu. Tato klimatizace do bytu šetří místo. Máte jistotu, že se vám nepřiplete při úklidu do cesty. Jelikož ale tento typ není přenosný, je trochu limitovaný dosahem. Výkonnější varianty však zvládnou přes otevřené dveře ochladit více pokojů najednou.

Jak vybrat nástěnnou klimatizaci

Zaměřte se na výkon, abyste měli jistotu, že klimatizace do bytu poslouží svému účelu. Výkon do 2,5 kW je dostačující pro prostory do velikosti 70³. Opět platí, že v podkrovních bytech je lepší zvolit výkonnější model.

Pokud nechcete zbytečně utrácet za energie, pořiďte si klimatizaci nejvyšší energetické třídy. Hlučnost nástěnných klimatizací bývá přijatelná. Jestli ji hodláte nainstalovat do ložnice, chtějte hodnotu okolo 50 dB, ideálně méně. Doporučujeme takový model, který má ovládání na ovladač. Časovač zase umožní nastavit, kdy se zařízení zapne. A takových šikovných funkcí je víc.

Jakou značku klimatizace vybrat? Mezi nejprodávanější nástěnné klimatizace patří modely od značek Olimpia, Toshiba, Samsung (který mimochodem podle testů vyrábí i nejlepší lednicenejlepší lednice), LG či Klarstein.

KlimatizaceFoto: Pixabay

Stolní klimatizace

Malé, skladné, nezaberou mnoho místa. Co víc si přát do malého bytu, když zrovna pracujete na home office nebo hrajete hry? Pokud hledáte něco výkonnějšího než ventilátor, ale zároveň nemáte potřebu investovat do plnohodnotné velké klimatizace, stolní varianta se vám vyplatí. Ale pozor! Nenechte se nachytat.

Pojem stolní klimatizace je trochu zavádějící, jako samostatná kategorie vlastně neexistuje. Označují se tak mini ochlazovače vzduchu, které jsou vysoké zhruba 30 cm, a proto se hodí na pracovní desku. Prozradí je přítomnost nádržky na vodu. Ochlazovač vzduchu není to samé jako klimatizace. Pracuje na úplně jiném principu a neodvádí horko z místnosti! Výsledek bychom přirovnali k šikovnějšímu stolnímu ventilátoru.

Teplotu snižuje tak, že vylučuje mikročástice studené vody nebo vodní páry. Ventilátor v přístroji zase napomáhá rozfoukat chladnější vzduch do prostoru. Ale tahle jeho funkce je značně omezená. Rozhodně nezvládne snížit teplotu v celé místnosti. Chladnější bude jen ten směr, do kterého fouká, a to jen do určité vzdálenosti.  

  • Kam umístit klimatizaci? Nenechte se omezovat názvem „stolní“. Tyto modely jsou plně mobilní a můžete s nimi nakládat podle libosti. Některé dokonce ani nepotřebují připojení k síti, stačí je pravidelně nabíjet. Výhodou je, že si tuto stolní vychytávku dáte třeba i na noční stolek k posteli.

Jak vybrat mini klimatizaci/mini ochlazovač vzduchu

Důležitým parametrem je průtok vzduchu. Uvádí se v metrech krychlových za hodinu a čím je vyšší, tím je přístroj výkonnější. Jelikož ale hledáte stolní variantu, nečekejte nijak závratná čísla. Zajímavé pro vás budou zejména hmotnost a velikost, tedy aby se daný model vešel tam, kam ho chcete umístit a nijak vám nepřekážel.

Objem nádržky na vodu určí, jak často musíte tekutinu doplnit. U mini variant je to okolo 300 ml, což vám zajistí až 5 hodin nepřetržitého provozu (v závislosti na výkonu). Ovládat se dá jak ručně, tak pomocí ovladače, záleží na konkrétním modelu. A jelikož budete mít přístroj neustále na očích, vyplatí se sledovat i design, LED podsvícení atd.

A jaké značky vám doporučíme? Například ETA, Mediashop nebo cenově dostupný Silvercrest.

Multisplitové klimatizace

Multisplitové klimatizace vlastně patří do kategorie nástěnného typu. Tato klimatizace do bytu je skvělé řešení v případě, že máte víc místnosti (třeba 5) a potřebujete zajistit chlazení ve všech rovnoměrně. Na venkovní jednotku se napojí více vnitřních jednotek. Pro celou soustavu se navíc využívá jen jeden elektrický proud.

  • Kam umístit klimatizaci? Třeba do všech místností v bytě. Jestli hledáte řešení ne do bytu, ale klimatizaci do domu, pak právě multisplitové řešení je tah na branku. Připevní se na stěnu a propojují se s venkovní jednotkou.

Jakou vybrat klimatizaci

Při výběru se zaměřte na stejné věci jako u klasické nástěnné klimatizace. Tedy na výkon, hlučnost, spotřebu, příslušenství a funkce. Počítejte s tím, že tento typ si nenamontujete sami, a proto bude nutné přizvat odborníka. Jakou značku klimatizace? Nejoblíbenější multisplitové typy prodávají značky LG, Toshiba, Daikin, Carrier, Sinclair nebo Samsung.

Jak vyčistit klimatizaci

Klimatizace je vybraná, třikrát hurá! Ale nepospíchejte, ještě jednu důležitou věc musíme zmínit. A tou je čištění klimatizace. Špinavé zařízení neplní svou funkci, a navíc má vyšší nároky na spotřebu. Teď si to možná neuvědomujete. Ale až budete muset každý měsíc čistit prachové filtry u nástěnného typu, možná zalitujete, že jste si nekoupili něco, kvůli čemu byste nemuseli na štafle.

  • Jak vyčistit mobilní klimatizaci: Z vnitřku filtru pravidelně vysávejte prach a potom ho důkladně otřete hadrem. Se zápachem a nečistotami ve výparníku pomohou speciální čistící prostředky. Neuškodí čas od času jednotku důkladně vydezinfikovat.
  • Jak vyčistit nástěnnou a multisplitovou klimatizaci: Jednou za měsíc vyndejte prachové filtry a omyjte je vodou a saponátem. Vnitřek vysajte. Nezapomínejte se pravidelně starat i o výparník a venkovní část. Někdy je dobré přístroj vydezinfikovat, abyste se zbavili bakterií. Čištění klimatizací lze objednat u odborníků.
  • Jak vyčistit mini klimatizaci: U stolního ochlazovače vzduchu se zaměřte na odpařovací filtr. Buďte opatrní a nepoužívejte agresivní čističe, filtry bývají křehké. Jednou za dva roky by se měl vyměnit. Vypláchněte a umyjte i zásobník na vodu. V tomto komponentu se mohou tvořit plísněplísně, proto je dobré ho pravidelně ošetřovat antibakteriálním prostředkem.  

 Zdroje info: homago.cz, compari.cz, 4health.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.