Úrodu rajčat ovlivníte už při sázení. Poradíme, jak to udělat co nejlépe

Pěstování rajčat není nijak složité a správnými postupy můžete značně zvýšit celkovou úrodu. Naprosto klíčová a kritická je především správná výsadba. Podívejte se, jaká pravidla dodržet a čím můžete pomoci rychlejšímu růstu zasazených sazenic.

Půdu připravte a doplňte živiny

Aby byla výsadba kvalitní, je dobré půdu dopředu prokrypřit a zakomponovat hnojivo. Rajčata jsou na výživu poměrně náchylná, takže kromě kompostu můžete přidat také silnější hnojiva. Velmi dobrý je například granulovaný slepičí trus. Ten můžete rovnoměrně zapracovat na záhonek, ale i přímo přidávat ke každé rostlině během procesu výsadby. Pokud se přeci jenom budou později vyskytovat u rajčat znaky, že jim nějaké živiny chybí, doplníte je v zálivce nebo formou postřikových hnojiv na list.

Sláma nebo černá fólie

Aby se na záhonku držely optimální podmínky a půda vysychala o mnoho pomaleji, je dobré záhonek zakrýt například černou zahradnickou fólií. Do té uděláte otvory pro rajčata a zbytek zůstane zakrytý. To podporuje prohřívání půdy a zpomaluje vysychání. Kromě toho fólie poslouží jako zábrana proti rostoucímu plevelu, takže údržba takového rajčatového záhonu nebude nijak složitá.

Správná vzdálenost mezi rajčaty

Jednotlivá vzdálenost mezi rajčaty by měla být zhruba kolem 30 až 40 centimetry. Záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná a jak bujně poroste do prostoru. Promyslete si také, jestli chcete klasická tyčková rajčata, která se vyvazují k opoře, nebo zvolíte keříčková, u kterých není opora tolik potřeba.

Foto: Pixabay

Dostatečně hluboké sázení

Rajčata si dokážou vytvářet další kořeny na spodních částech stonku. Toho je dobré využít během výsadby. Pro každou sazenici připravte hlubší důlek a následně sazenici umístěte mírně šikmo tak, aby bylo možné zasypat co největší část spodního stonku. Rostlina si tak vytvoří bohatší kořenový systém, takže dokáže přijmout více vody i živin. Pozor ale na situaci, kdy si pořídíte rajče roubované. V takovém případě může zemina končit kousek pod roubem, aby byla rostlina živena podnoží a roub si nevytvořil své vlastní kořeny.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rajcata-sazejte-ted-vse-o-vysadbe-a-pestovani

Náhledové foto: Pixabay