Jaké druhy nerez materiálu rozlišujeme

Nerez je poměrně zajímavým materiálem, z něhož se vyrábí velké množství věcí. Právě tato skutečnost motivuje k tomu, abychom se na něj podívali podrobněji a poukázali si na některé aspekty, které se jej týkají. Vyznačuje se spoustou pozitivních vlastností, z nichž bychom měli jmenovat dlouhou trvanlivost, povrchovou vrstvu schopnou zabránit korozi a mnohé další. Podle příměsí dělíme nerez na čtyři základní skupiny. Ty si charakterizujeme podrobněji v následujících řádcích.

Austenitická ocel

Austenitická nerezová ocel se řadí mezi nejčastěji používané vůbec a zpravidla je složena z minimálně 18 % chromu. Obsahuje také minimální množství uhlíku a nikl. Posledně jmenovaná látka zapříčiňuje její vyšší cenu oproti feritickým typům oceli. Typické je u austenitické oceli to, že není možné ji vytvrdit teplem a je nemagnetická. Dokáže ale téměř dokonale odolat korozi a snáze se čistí. Využití si najde ve všech místech se zvýšenými požadavky na hygienu.

Feritická nerezová ocel

Tato ocel obsahuje minimálně 12 % chromu, nicméně její součástí není téměř žádný uhlík a vůbec žádný nikl. Čím vyšším obsahem chromu se vyznačuje, tím má menší pevnost při zahřátí. Mnohdy se u ní také objevují příměsi uhlíku a molybdenu. Ten zajistí vyšší kujnost. Vynikající je u této oceli její rezistence vůči mořské vodě.

Martenzitická nerezová ocel

Když se rychle vychladí austenitická ocel, vzniká martenzitická. Ta je známá hlavně magnetickými vlastnostmi a možností kalení, které ještě zvýší její pevnost. Ta je vysoká, nicméně na její úkor je snížena antikorozní odolnost a v podstatě i kujnost.

Duplexní nerezová ocel

Austeniticko-feritická, neboli duplexní ocel je jakousi kombinací předchozích typů, která se využívá ve speciálních případech. Obsahuje poměrně hodně chromu a přidává se do ní i molybden. Používat ji můžete i při provozních teplotách vyšších než 700 stupňů Celsia.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.