Jaká pravidla dodržovat při stavbě zahradního pískoviště pro děti

pískoviště

Tvoření z písku je pro malé i větší děti nejenom radost, ale i možnost, jak během dětství stimulovat kreativitu a větší dovednosti. Pískoviště, na kterém si vaše dítě hraje, nemusí být umístěno pouze na veřejných prostorech, může samozřejmě stát na i vašem pozemku, třeba na zahradě. Ke zhotovení pískoviště vám přitom postačí jen málo. Na co byste při jeho stavbě neměli zapomínat?

Pískoviště stavte podle dítěte

Nemusíte být na stavění pískoviště zrovna žádní profesionálové, postačí vám k tomu dodržet jen několik jednoduchých pravidel. Při stavbě pískoviště dbejte vždy na věk vašeho dítěte. Pískoviště budujte vždy tak, aby vám co nejdéle vydrželo. Nezapomeňte, že děti rychle rostou a pískoviště proto stavte tak, aby jim stačilo i v budoucnu.

Pískoviště však nemusí sloužit jen vašemu dítěti. Je třeba pomyslet i na jeho kamarády, kteří si na pískoviště přijdou také hrát. Na pískovišti by proto měl zůstat vždy dostatek místa. Pokud máte doma děti dvě, rozměr minimálně 2 x 2 metry bude pro ně odpovídající. Děti se vejdou do pískoviště pohodlně i se svými bagry, náklaďáky a bábovkami.

Plošný rozměr pískoviště není však jediným parametrem, na který by si měli dávat rodiče pozor. Rozhodující je i výška pískoviště. Pokud je vysoké, bývá u prvních krůčků vašeho dítěte dost obtížné se na písek dostat. Pokud je laťka příliš vysoko, může to nejmenším dětem při pohybu činit nemalé potíže. Pískoviště je proto lepší nechat vsadit do země.

pískoviště

Foto: Pixabay

Pískoviště vybírejte vždy tam, kde je polostín

Pro pískoviště vyberte vhodné místo, nejlépe tam, kam slunce celý den přímo nesvítí. Vyhněte se rozhodně ale i místům, kde je tma nebo vlhko. Pokud navíc umístíte pískoviště do míst, odkud své děti můžete vidět z okna, máte po starostech. Kontrolovat je můžete i přes okno ve vašem obývacím pokoji. Týká se to samozřejmě těch dětí, kteří dokáží už být chvíli samy.

Materiál pískoviště

Pokud se chystáte na výrobu dřevěného pískoviště, je třeba pomyslet na to, aby dřevo nebylo náchylné na poškození vlhkem. Nechte ho proto před samotnou stavbou ještě řádně naimpregnovat. Dřevo by také nemělo obsahovat ani žádná nerovná místa. Pokud je místy hrubé, nechte ho ještě pro jistotu zbrousit. Nedovolte, aby tříska vašemu dítěti při hraní jakkoliv ublížila. Dobrou volbou může být i jiný materiál, jako jsou například cihly, nebo kameny.

Pokud se jámu rozhodnete kopat sami, ujistěte se, že na samém dně nenajdete kořeny, ani ostré kameny. Je totiž dost pravděpodobné, že se děti při hraní prohrabou až na samé dno. Pískoviště zajistěte vždy geotextílií, plevel, který roste zespodu se k vám tak nikdy nedostane. Váš písek bude díky tomu déle čistý.

Do běžného pískoviště tak nasypte 400 – 500 kg písku. Počítat je však nutné i s jeho průběžným doplňováním, mějte po ruce písku vždy o něco více. Volte raději jen ten písek, který je jemný. Na noc pískoviště zakryjte vždy plachtou. Chraňte vaše pískoviště před psími či kočičími exkrementy. Jedině tak může zůstat vaše dítě v bezpečí.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/i-stavba-detskeho-piskoviste-ma-pravidla-vime-ktera-to-jsou/

https://hobbyrecepty.cz/jak-na-vyrobu-detskeho-piskoviste/

 Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.