Jak zabránit vzniku škodlivých plísní v interiéru

plisen

Ne nadarmo se říká, že vlhko škodí lidskému organismu. Nízké teploty, a navíc i vlhko, mohou způsobit v některých interiérech nemalé potíže při vzniku plísní, které se rády usazují v koutech zdí. Vznik plísní poznáte velmi snadno, na zdech se často objevují fleky, které mohou mít různé velikosti i odstíny barev. Otázkou je spíše to, jak jejich vzniku zabránit.

Šíření plísní

Plísně, které napadají naše interiéry, se rozmnožují sporami, které se za příznivých podmínek velmi rychle a snadno šíří. Z jedné spory může vzniknout během několika dní miliarda dalších. Šíří se především vzduchem a jejich schopnost dolétnout daleko není vůbec vyloučená. Plísně se často usazují na povrchu nejrůznějšího materiálu včetně nátěrů zdí.

vlhko

Foto: Pixabay

Boj s plísněmi

Boj s plísněmi není snadný, vždy bude nejvíce záležet na teplotě v místnosti a na vlhkosti vzduchu. Vlhkost optimální k tomu, aby se plísně příliš nešířily, by se měla pohybovat kolem 40-50 procent. Dá se tudíž říct, že kdo nevětrá, je ztracen.

Ale pozor, ani přílišné větrání nijak neprospívá, neboť zdi až příliš ochladí. Jak tedy větrat, aby se problematika plísní minimalizovala? Ze všeho nejdůležitější je nárazové větrání, které probíhá vždy v krátkých intervalech. Při otevřeném oknu se rychle vymění vzduch za čistý, ale přitom nedojde k ochlazení obydlí, zdí, nábytku apod.

Intervaly větrání jsou vždy závislé i na počasí. Jakmile prší, větrat by se pokud možno moc nemělo, protože vlhko, které si tím vnesete domů, může vlhkost vzduchu v interiéru zvýšit až na 90 procent.

Zdroje informací: https://ceskykutil.cz/clanek-10230-prisel-podzim-a-s-nim-i-utok-plisni-na-nase-domovy

 https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-jak-zabranit-vzniku-plisni-v-koupelnach-271085

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.