Vyrobte ručně domácí droždí rychle a efektivně. A už nikdy pro něj nechoďte do obchodu

Kvasnice

Nemůžete v obchodě kolikrát najít droždí nebo ho nutně potřebujete a nemůžete se dostat do obchodu? Pokud máte potřebné suroviny doma, můžete si je efektivně vyrobit sami. Při náhodě, že se opět stane situace, že je váš obchod nebude mít, budete vědět, jak na to. Díky těmto recepturám budete mít droždí neustále po ruce.

Budete potřebovat ležák a brambory

Většina lidí má tyto suroviny doma, a při náhodě, že ne, pak na rozdíl od droždí je seženete prakticky kdekoliv. Nahromaďte si 500 g brambor, 60 g cukru, 2 lžíce ležáku a vodu. Neoloupané brambory nechte ve slupce vařit, dokud nezměknou, v tu chvíli je oloupejte a rozmačkejte s vodou na kaši. Přidáme cukr a odstavíme a necháme 24 hodin kynout na teplém místě. Poté vlijeme do směsi vlijeme pivo a necháme 24 hodin odpočívat. A droždí je připraveno. Uchovávejte je v chladu, nejdéle 10 dní.

Pivo
Foto: Pixabay

Kvasnice z jablek

Existuje ještě jeden způsob, jak vytvořit po domácku vyráběné kvasnice. Budete potřebovat 1 jablko, hrnek hladké mouky a sklenici vody. Omyjte a nakrájejte neoloupané jablko na kousky, vložte ho do sklenice a zalijte vodou. Sklenici uzavřete a na dva dny dejte do teplého místa. Po dvou dnech jablko ze sklenky vyndejte a do roztoku přidejte mouku. Promíchejte, nechte 20 minut odpočinout a můžete jít péct.

Vyrobte si je ze zbylého droždí

Máte doma přebytečné droždí, ale potřebujete další kvasnice? Ani to není problém. Budete potřebovat zbývající droždí, 500 g povařených rozmačkaných brambor, 60 g cukru a 60 g mouky. Vše smíchejte dohromady a odložte v zakryté nádobě na teplé místo na 2 hodiny. Po 2 hodinách uložte do chladničky. Necháme tři dny odpočívat a poté využijeme vyrobené droždí. Na každou přípravu budete potřebovat 1 polévkovou lžíci droždí na 1 kg mouky. Takto budete moci kvásek použít vícekrát a budete ho mít k dispozici téměř neustále.

Skladování

Kvasnice je nutné skladovat v chladu při teplotě kolem 4 stupňů. Nejdelší doba, po kterou vydrží, je 10 dní, v tomto okamžiku byste měli vyrobit novou várku.

Zdroje info: ireptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay