Jak využít citron pro úklid domácnosti bez chemie

Při hledání způsobů, jak snížit množství používaných chemikálií pro běžný úklid domácnosti rozhodně nemusíme chodit nikam daleko. Existuje totiž mnoho způsobů, jak použít obyčejný běžný citron, či případně kyselinu citronovou pro úklid.

Pro čištění povrchů

Běžné čištění povrchů patří v domácnosti mezi velmi časté úkony, které se vyplatí nepodceňovat. V rámci pravidelného úklidu si můžete například smíchat citronovou šťávu s vodou a nastříkat ji na skleněné plochy, abyste odstranili mastnotu a nečistoty. Citronovou šťávu můžete také použít k čištění odolných povrchů, jako je kov a plast. Stačí navlhčit hadříkem namočený ve směsi citronové šťávy a vody a poté očistit povrch. Výhodou citronové šťávy je fakt, že se jedná o ryze přírodní látku, která se hodí i pro úklid v domácnosti s dětmi či domácími zvířaty.

Přírodní dezinfekce

Citronová šťáva také skvěle funguje jako dezinfekční prostředek. Stačí smíchat ji s vodou nebo ji nastříkat na povrchy, které chcete očistit. Citronová šťáva totiž obsahuje přírodní antibakteriální látky, které podle studií pomáhají bojovat proti běžným formám bakterií a virů.

Odstranění skvrn z oděvů

Citronová šťáva je také skvělou volbou pro odstranění poměrně odolných skvrn z oděvů. Stačí smíchat ji s trochu šťávy s čistou vodou a nastříkat na postižené místo. Poté nechte působit 15 až 20 minut, následně vyperte a nechte uschnout. Tento způsob čištění používejte kvůli relativně silnému kyselému působení především na bílé oděvy, u kterých nemůže dojít k nežádoucímu odbarvení.

Foto: Unsplash

Pro odstranění vodního kamene a usazenin

Šťáva z citronu je skvělou volbou pro čištění vodního kamene ze dřezu. Stačí smíchat menší množství s vodou a nastříkat ji na vodní kámen. Poté nechte působit 15 až 20 minut a následně opláchněte čistou vodou. Trocha citronové šťávy může pomoci i pro pravidelnou údržbu rychlovarné konvice, kde bývá výskyt vodního kamene velmi častým problémem.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/kitchens/clean-with-lemon-juice a https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a685361/uses-for-lemons-you-havent-thought-of/

Náhledové foto: Unsplash