Jak vybrat nízkoenergetickou dřevostavbu

Díky použití převážně přírodních materiálů s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi lze u dřevostaveb velmi snadno dosáhnout statutu nízkoenergetických domů. Bydlení v nízkoenergetických dřevostavbách ocení všichni, kteří chtějí šetřit náklady na bydlení a přírodu okolo sebe. Nízkoenergetické dřevostavby postavené ve vhodné lokalitě totiž beze zbytku splňují principy trvale udržitelného bydlení.

Co říkají definice

Definice nízkoenergetického domu je jasně stanovena zákonem, který říká, že energetická spotřeba musí být poloviční i menší než u běžných novostaveb. Pro představu novostavbám určují české technické normy spotřebu v rozmezí 80 – 150 kWh/m². Nízkoenergetické dřevostavby pak nesmí mít vyšší spotřebu než 50 kWh/m². Definovány jsou také pasivní domy, u kterých naměřené hodnoty nemohou přesáhnout 15 kWh/m².

Další tipy pro dobrý výběr

Moderní technologie již neomezují výběr energeticky nenáročných domů jen na úzký okruh dostupných vzorů a projektů. Nezáleží na tom, jestli toužíte po dřevostavbě na klíč nebo individuálním projektu. Dřevostavba může mít sendvičovou, panelovou nebo jakoukoli jinou konstrukci. Záleží jen na vašich přáních a finančních možnostech.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Při výběru svého budoucího bydlení si vždy ověřujte všechna tvrzení, která vám prodejce předkládá. Zvláště ta o energetické nenáročnosti. Na našem trhu existuje několik certifikátů, které pomohou ověřit důvěryhodnost. Ten nejznámější uděluje státní zkušebna VVUD Praha.

Zajímá vás, jak při výběru nízkoenergetických dřevostaveb nenaletět?

Pozor však na oblíbenou fintu některých prodejců, kteří si nechají udělit certifikát jen pro jeden vybraný dům (obvykle nízký bungalov s malými okny). Na internetových stránkách či při osobním jednání pak vše šikovně zamaskují a tvrdí, že tento certifikát mají všechny jejich domy. Zde se vyplatí řádně číst předkládané smlouvy a hlavně navrhované parametry domu. Pokud u vámi vybraného projektu nebude nikde o uděleném certifikátu ani zmínka, zbystřete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.