Jak vybrat čističku vzduchu ve zkratce

Čistička vzduchu

Trpíte alergiemi, často kašlete a býváte nemocní? Pokud ano, rozhodně byste si měli nějakým způsobem ulevit. Samozřejmostí je nejenom cílená léčba, ale zejména prevence. Ta může spočívat jen v tom, že budete dýchat opravdu čerstvý vzduch. Pořídíte-li si čističku vzduchu, nebude to žádný problém. Jak ale vybrat tu správnou? Podle několika důležitých kritérií, na něž se podíváme právě v tomto článku.

Pro koho bude určena?

V první řadě je třeba vědět, pro koho bude čistička vzduchu určena. Od tohoto se budou odvíjet filtry a mnohé jiné součástí zařízení. V domácnostech, kde žijí alergici, by měla dokázat čistička přefiltrovat vzduch minimálně třikrát za hodinu. Obsahovat musí také HEPA filtr, jenž dokáže odstranit spóry, roztoče, zbytky zvířecí srsti, pyly a další součásti vzduchu. Naopak přístroj do domácnosti s kuřáky má za úkol hlavně odstranit pach z ovzduší. Ideální jsou modely s uhlíkovým filtrem a ionizátorem.

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu: Zdroj obrázku okay.cz

Filtry u čističek vzduchu

Jednou z nejdůležitějších součástí čističky vzduchu je filtr. Ostatně, často jej obsahuje i klimatizace, vysavač a jiné přístroje. Jmenovat bychom měli hlavně HEPA filtr, který se vyznačuje garantovanou účinností 99,97 %. Zachytiti umí i částice o velikosti 0,3 mikronu. Výborný na odfiltrování pachu ze vzduchu je uhlíkový filtr. Zapomenout nelze ani na prachový filtr či elektrostatické filtry.

Co se ještě vyplatí promyslet?

Určitě není od věci, když je součástí čističky vzduchu také zvlhčovač. Právě on se postará o suchý a dráždivý vzduch. O míře vlhkosti vzduchu vás informuje vlhkoměr. Suchý vzduch mnohdy způsobují kamna na tuhá paliva. Výborný je i ionizátor zvyšující výkonnost čističky. Zapomenout nelze ani na UV lampu sterilizující vzduch od bakterií a virů. Především v dnešní koronavirové době jde o velmi důležitou součást čističky vzduchu.

Čistička vzduchu: Zdroj náhledového obrázku okay.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.