02_vanoce

Prskavka pálí a další rady pro bezpečné Vánoce

O bezpečí v souvislosti s vánočními svátky se letos mluví především kvůli celosvětové epidemii koronaviru. Vánoce se však i v době před-pandemické vyznačovaly zvýšeným rizikem úrazů a zdravotních komplikací a tato rizika nemizí ani s výjimečným rokem 2020. Není asi třeba zdůrazňovat, že kapr může mít kosti a přejídání může způsobit žaludeční potíže. Přesto ale existuje několik pravidel, která za zopakování a ujasnění stojí.

Prskavka jako bezpečná pyrotechnika?

I lidé, kteří si od petard a rachejtlí drží uctivý odstup, se většinou nebojí zapálit si klasickou prskavku s představou, že se jedná o naprosto bezpečnou zábavu. Prskavky jsou často svěřovány do rukou i dětem. Je s podivem, kolik lidí věří mýtu o tom, že prskavka je naprosto neškodná. Podle každé myslitelné definice je prskavka otevřeným zdrojem ohně a může stejně tak zapálit hořlavý předmět, pokud jej přiložíme dostatečně blízko, jako popálit lidskou kůži a to bez problémů na úroveň popálenin druhého stupně. Mějte proto respekt i k prskavkám, nesvěřujte je dětem a nezastrkávejte je za cokoliv hořlavého.

01_vanoce

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pozor na vánoční hvězdu

Pryšec neboli vánoční hvězda je oblíbenou součástí vánoční výzdoby. Zatímco však na jedovatost jmelí by přísahal skoro každý i přesto, že jedovaté ve skutečnosti není, toxicita vánoční hvězdy je pro řadu lidí novou informací. Šťáva v jejích listech je skutečně jedovatá, v opravdu velkém množství až smrtelně. Není asi pravděpodobné, že by nějaký dospělý člen rodiny na posezení spořádal celou rostlinu, u dětí a především domácích zvířat to ale tak jisté není a pokud děti nebo zvířata v domácnosti máte, koupi nebo alespoň umístění vánoční hvězdy si dobře rozmyslete.

Svíčky jako primární nebezpečí

Jakkoliv se může zdát varování před nebezpečím pocházejícím ze zapálených svíček zbytečné, neboť „každý ví, že od svíčky může něco chytnout“, počet výjezdů hasičských jednotek k požárům vzniklých právě od svíčky hovoří spíše o opaku. Od plamene svíčky může papír chytnout až do vzdálenosti 10 cm, neumísťujte jí proto čemukoliv hořlavému. Stejně tak nepatří svíčka do průvanu a vždy pod ní mějte rovnou a nehořlavou podložku. Opět je třeba hlídat děti i domácí zvířata. Zvláště holčičkám s dlouhými vlasy hrozí při pohybování se v blízkosti svíček velké riziko.

Nezbývá tedy než popřát šťastné, veselé a hlavně bezpečné Vánoce!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *