Jak správně vysušit dům po povodni

01_povoden

Život bohužel nepřináší jen radosti a člověk se občas musí popasovat i se skutečnou katastrofou. Mezi ty se jednoznačně počítá i povodeň a vyplavení domu. Ve chvíli, kdy je dům z poloviny pod vodou, nelze dělat nic jiného, než čekat. Ve chvíli, kdy voda opadne, je však třeba začít okamžitě jednat. Na smutek a trápení z neštěstí bude čas potom, teď jde opravdu o čas. Reagovat je navíc třeba nejen rychle, ale také správně. Jaký je tedy onen správný postup vysoušení domu po povodni?

První je stěhování

Pokud přišla povodeň náhle a bez varování, pravděpodobně jste nestihli ani přestěhovat své věci do vyšších pater. V takovém případě vás čeká nutnost kompletního vystěhování zasažených prostor. Nejedná se o nic veselého, naprostá většina věcí bude totiž na odpis. Elektrické spotřebiče se sice můžete pokusit nechat v servisu vyčistit, šance na úspěch jsou ale malé a pravděpodobně neospravedlní náklady na servisní zásah.

Pokud je zatopený sklep, i z něj je samozřejmě třeba vodu odčerpat. V tomto případě ale nespěchejte. Odčerpání vody ze sklepa má smysl pouze tehdy, pokud už opadla hladina podzemní vody a to může pár dní trvat. V opačném případě bude sklep za pár hodin zaplněný vodou znovu.

02_povoden

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vlastní sušení zdiva

Nyní je třeba odstranit ze zasažených prostor nanesené bahno a očistit je čistou vodou, ideálně tlakovou. Používejte i dezinfekci. Dříve, než se pustíte do sušení, resp. souběžně s ním, ale opravdu ihned po opadnutí vody, nechte dům prohlédnout statikem. Spolu s ním by měl dům vidět odborník na stav tepelné izolace, pokud na domě je. Je možné, že tuto vrstvu bude třeba celou strhnout. Pozvat bude třeba i elektrikáře k posouzení stavu rozvodů v domě.

Bude třeba odstranit také podlahy, které by se v opačném případě staly zdrojem vlhkosti. Ze zdí se odstraňují malby, omítka jen na poškozených místech.

Nyní přichází na řadu vlastní vysoušení. Zdaleka nestačí jen větrat, vysoušení by tak trvalo roky. Je třeba použít vysoušeče, odvlhčovače, topidla či ventilátory. Pokud nefunguje elektřina, místní úřady vám jistě poskytnou elektrocentrálu.

V některých případech se používá i tzv. metoda teplotních šoků. Ta spočívá ve vyhřátí interiéru a následném prudkém vyvětrání (a samozřejmě v nekonečném opakování těchto cyklů). Tato metoda se může hodit v případě, že není dostatek vysoušečů pro všechny místnosti. Ale pozor, použití teplotních šoků v konkrétním případě by měl nejprve posoudit a schválit statik.

Je třeba se připravit na to, že vysoušení domu do stavu, kdy bude možné se do něj nastěhovat potrvá řádově týdny, samozřejmě v závislosti na počasí a ročním období. Dokonalé vysušení je ale proces na roky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.