Podle čeho vybírat domácí udírnu

01_uzeni

Naservírujete-li svým přátelům jednou pochoutky z domácí udírny, můžete si být jistí, že na jejich další návštěvu nebudete muset dlouho čekat. Klobásy, ryby, sýry… to vše upravené přesně tak, jak si přejete vy: žádná chemie, žádná „éčka“. Dříve si lidé udírny spíše stavěli svépomocí, nyní už je na trhu široký výběr domácích udírendomácích udíren různých typů. Není tedy nic snazšího, než si pro svoji novou udírnu prostě dojet. Jak si ale mezi nabízenými typy vybrat? Podle jakých základních parametrů volit?

Základní otázky

Ze všeho nejdříve je třeba si ujasnit, jak budete udírnu používat. Budete jí používat pouze doma, anebo si jí pořizujete spíše jako doplněk pro nejrůznější zahradní party s přáteli, které se často budou konat i mimo vaši zahradu? Podle toho volte mezi pevnou a přenosnou udírnou.

Důležité je také množství surovin, které v ní budete zpracovávat. Mnohem větší kapacitu mají samozřejmě ty pevné, nepřenosné. Ty nejvíce odpovídají představám o klasické udírně a vyrobeny jsou nejčastěji z cihel nebo ze dřeva, tj. z tradičních materiálů.

02_uzeni

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další parametry

Zdrojem kouře je v udírnách pálení dřeva. To lze realizovat klasicky, ale také prostřednictvím elektrické spirály. Je nasnadě, že druhý typ udíren bude výrazně jednodušší na ovládání a obsluhu. Uzení bude v případě elektrických udíren také výrazně rychlejší. Na druhou stranu se u nich trochu ztrácí ona „tradičnost“ postupu při uzení.

Pro různé suroviny se hodí různé podmínky. Zajímejte se proto i o to, na jakou teplotu kouře je daná udírna stavěna a jak je jí dosahováno. Elektrické udírny mají většinou možnost uzení jak studeným tak horkým kouřem, je ale na místě si to ověřit.

Materiál, ze kterého je udírna vyrobena je dalším důležitým parametrem. Jak již bylo uvedeno, ty klasické jsou z cihel či ze dřeva, často jsou ale používány jiné materiály. Jedná se o ocel, která je výrazně odolnější a pro uzení vhodnější, anebo pozinkovaný plech. Ten využívají především levnější udírny. Nižší cena je zde ale vykoupena kratší životností a nevítaná absorpce pachů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.