02_trezor

Jak si vybrat domácí trezor

Každý z nás vlastní věci, na kterých mu opravdu záleží. Nemusí to být zrovna balíček bankovek, spíše jde o šperky, důležité listiny, doklady apod. Zvláště šperky mají pro své majitele často nejen hmotnou, ale také historickou nebo citovou hodnotu. Je proto logické, že se snažíme tyto cenné věci chránit jak to jen jde. V domácím prostředí to můžeme dělat tak, že je umístíme do trezoru. Jak ale takový domácí sejf vybrat? Podle jakých parametrů zvolit jeho konkrétní typ?

Základní parametry při výběru trezoru

Na začátku předpokládejme, že již víte, jaké rozměry by měl nový sejf mít a jste rozhodnuti do něj investovat své peníze. Je třeba si uvědomit, že pokud chceme chránit něco cenného, nesmíme na zabezpečení šetřit. Do jisté míry bude cena samozřejmě vždy parametrem (pokud tedy nejste zrovna centrální banka), ale neměla by být parametrem hlavním.

01_trezor

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Typy trezorů

Domácí trezory lze rozdělit do třech základních kategorií. Tou první jsou trezory volně stojící, druhou potom trezory zabudovávané do nábytku a třetí trezory zazděné. Kterýkoliv z těchto tří typů trezorů může mít kterýkoliv ze tří typů zámku – klíčový, elektronický, anebo s mechanickým číselníkem.

Je třeba si také uvědomit, že sebelepší zámek je k ničemu, pokud si případný lupič bude moci trezor odnést sebou. Doma pak bude mít na vniknutí do jeho útrob čas a bude moci použít kterékoliv vybavení. Dbejte proto buď na to, aby byl trezor dobře zafixovaný (zazděný, anebo se zdí či nábytkem pevně spojený šrouby), anebo aby byl tak těžký a velký, že odnést nepůjde.

Bezpečnostní třídy

Na konec to nejdůležitější. Kvalitu sejfu poznáte podle jeho bezpečnostní třídy, kterou musí mít doloženou příslušným certifikátem. Nejnižšími třídami jsou sejfy S1 a S2. V tomto případě se jedná spíše o lepší pokladničky a nic extra cenného jim nesvěřujte. Trezory tříd Z1 – Z3 jsou o něco lepší a od třídy Z2 už v nich lze uchovávat střelnou zbraň, ani tak ale není překonání jejich ochrany nikterak extrémně složité.

Nyní už se dostáváme na pole opravdových trezorů v pravém smyslu. Ty jsou označovány jako Trezory třídy 0 až třídy VII. Pro domácí použití připadá v úvahu třída 0 – II, výjimečně i třída III. Vyšší třídy už patří spíše do velkých podniků či dokonce bank.

Rozmyslete si proto dobře co budete v trezoru uchovávat, kde bude a jaké jsou vaše požadavky na něj.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *