02_rtut

Jak bezpečně zlikvidovat rtuť z rozbitého teploměru

Klasické rtuťové teploměry jsou sice z našich domácností vytlačovány teploměry elektronickými, pořád se jich ale v domácích lékárničkách a šuplících nachází více než dost. Ještě nějakou dobu tam navíc stráví, neboť řada lidí nedá na rtuťovou klasiku dopustit. Důvodů pro to je několik: rtuťový teploměr považuje většina lidí za přesnější a upřímně řečeno, něco na tom bude. Klasickému teploměru také nedojde baterie právě ve chvíli, kdy vaše dítě leží v horečkách a vy potřebujete zjistit, jak moc vážné to je. Je ale také druhá strana mince a tou je velký problém, který způsobí rozbití skleněného teploměru a únik rtuti. Co v takovém případě dělat?

Proč je rtuť nebezpečná?

Rtuť je chemický prvek unikátní pro některé své vlastnosti. Jde především o to, že je jediným kovem, který je za normálních podmínek kapalný. Této vlastnosti pak využíváme mimo jiné právě pro výrobu teploměrů. Problémem rtuti je ovšem fakt, že je poměrně hodně toxická. Rtuť má tendenci ukládat se ve vnitřních orgánech a z těla se vylučuje jen velmi obtížně.

V případě, že se vám doma rozbije teploměr, je třeba rtuť sesbírat a správným způsobem ji zlikvidovat. Pokud se vám to nepovede a rtuť vám někde doma zůstane, bude se odpařovat a vy jí budete nevědomky vdechovat se všemi negativními důsledky. Sbírání rtuti je navíc poměrně složité, ne náhodou se jí přezdívá „živé stříbro“.

01_rtut

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak rtuť pochytat?

Dříve, než řekneme jak rtuť sbírat, je na místě si ujasnit jak jí rozhodně nesbírat. Nikdy rtuť nevysávejte! Rtuť se dostane do vnitřku vysavače a od té chvíle se budou její výpary dostávat do ovzduší pokaždé, když jej znovu zapnete. Vysavače, kterým jste nasáli rtuť, byste se měli správně zbavit. Rtuť také nechytejte holýma rukama a sundejte si všechny náramky či prstýnky, rtuť by s jejich materiálem mohla rychle vytvořit slitinu.

A jak tedy rtuť chytat? Nejprve otevřete okna a pak se pusťte do hledání kapiček tohoto kovu. Chytejte je ideálně tak, že tvrdším papírem nebo plastikovou kartičkou „naženete“ jednotlivé kapky na jedno místo, kde se spojí. Tento větší „bazének“ rtuti potom vysajte injekční stříkačkou a vložte do pytle na odpadky.

Ty, které tímto způsobem chytit nelze, tj. jsou příliš malé, nalepte na lepící pásku a opět vyhoďte do pytle na odpadky. Když budete mít pocit, že jsou všechny kapky sesbírány, místnost zatemněte a posviťte baterkou na podlahu tak, aby světlo svítilo prakticky rovnoměrně s podlahou, zbylé kapičky prozradí poměrně jasný třpyt. Na konci přidejte do pytle vše, co přišlo se rtutí do kontaktu a pytel zlikvidujte jako nebezpečný odpad.

Nutno podotknout, že výše uvedené platí pro rovné a pevné povrchy. Z koberce sice rtuť dostanete víceméně stejně, část v něm ale určitě zůstane. A ano, jediným správným řešením je opravdu pouze výměna koberce, nebo alespoň vyříznutí kontaminované části.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

8 komentářů

 1. Milan Odpovědět

  Kdysi se mi vylila rtuť z lahvičky na lino. Nasál jsem ji pipetou a vypustil zpět do té lahvičky. Při tom jsem jednu kapičku vysál tak, že jsem ji (omylem) spolkl. To bylo před více než šedesáti lety. A kupodivu – jsem stále živ a bez jakýchkoliv následků… Takže takováto strašení…… 🙂

 2. Plk Odpovědět

  Rozlitá rtuť se likviduje práškovým zinkem, hliníkem, nebo jiným vhodným kovem. Vzniklý amalgám se vysaje, nebo jinak zlikviduje. Ten už není toxický, je i ve starých zubních blombách.

 3. jára Odpovědět

  Asi když mi bylo 7let jsem rozmáčkl rtuťový teploměr. Kapky jsem sezbíral a vylil do umyvadla. Určitě se mi nepovedlo sebrat všechno. A přesto jsem se žádnými výpary rtutí neotrávil!!! Nějaké otravy rtutí ,olovem,azbestem atd . jsou blbost kterou si vymysleli příživníci aby měli lukrativní byznys při jejich tzv. ekologickém zneškodňování!!!

 4. JackRyan Odpovědět

  Nikdo přece neříká, že když spolknete malou kapičku rtuti tak natáhnete bačkory. Lze se ale myslím shodnout na tom, že úplně zdravé to asi nebude… Mně vždycky tyhle hlášky připomínají argumentaci typu „měl jsem dědečka co kouřil a dožil se 90 let…“ Může být, ale plyne z toho velké kulové 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *