Pračka

Přidání soli při praní se vyplatí

Dnes si představíme jednoduchý trik, který spočívá v tom, že při praní do pračky kromě prádla a čistících prostředků dáte také sůl. Proč? A jak ji máte do bubnu pračky umístit? To všechno si dnes společně řekneme. Pojďme tedy na to!

Proč použít sůl při praní

Jaké jsou účinky přítomnosti soli v bubnu pračky společně se špinavým oblečením, které chceme vyprat? Je jich hned několik. Zaprvé sůl zabezpečuje barvy oblečení. Zamezuje tedy vyblednutí barev oblečení. Stejně tak však předchází například zežloutnutí nebo zaprání bílých oděvů. Nejvíce může pomoci sůl v pračce například v případě, když perete záclony. Zde uvidíte účinky nejlépe. Zbavíte se totiž problému, který se stává poměrně často. Záclony totiž při vyjmutí z pračky ozáří a jejich bílá barva se rozjasní. Předejdete také tomu, že praní záclonám přidá šedivý nádech.

Sůl: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dále je sůl také změkčovač vody

Vedle výše zmíněného je také sůl výborným změkčovadlem vody. Lze ji tedy přidat také například do myčky. Zde si však nejčastěji kupujeme sůl přímo určenou pro tento spotřebič. Vedle kupovaných změkčovadel vody však můžete při přidání obyčejné soli vidět účinky téměř okamžitě. I tato vlastnost, kdy sůl efektivně změkčuje vodu, je příčinou toho, že prádlo je zářivě barevné nebo bílé po praní s touto přísadou.

Jak přidat sůl do pračky

Jak tedy aplikovat slibovaný trik, tak aby se dostala sůl do pračky a měla maximální pozitivní účinek? Šlo by to asi více způsoby. My se však představíme jeden, který je velmi jednoduchý. Na jedno praní potřebujete jen jednu polévkovou lžíci soli. Tu vysypte na rozložený kapesník či jinou pevnější látku. Pro tyto účely se snažte používat jen sůl hrubozrnnou. Problém s jemnější solí tkví v tom, že jemná sůl se rozpustí příliš rychle. Vyjde tedy na mytí pračky, ale nemusí již působit při dalších fázích pracího procesu. Takto připravený kapesník pak jen zabalíme do podoby balíčku, jehož střed je naplněn právě hrubozrnnou solí. Před vložením do pračky se přesvědčte, že kapesník představuje dokonalé zabalení soli vez velkých děr. No a po splnění všech výše zmíněných požadavků již můžete jen vložit kapesník se solí do pracího bubnu. Společně s prádlem. Vyberte program a již standardně vyperte várku oblečení.

Pračka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

10 komentářů

  1. Surcuf Odpovědět

   No tak jste se to dozvěděla – sůl (nikoliv kuchyňská) se používá třeba v té myčce k regeneraci Catexu (pryskyřice vážící na sebe z vody „tvrdé“ prvky – hořčík,vápník), jejichž odstraněním se skutečně voda změkčí, ale NIKD! opakuji NIKDY! se nedostane do mycího prostoru, protože ten může leda tak poškodit – reaguje agresivně s nerezem. A pan veleblb to bude sypat přímo do bubu pračky nebo do myčky – chjo.

 1. Norty Odpovědět

  Co to je proboha zas za pisálka !!! Nejodovaná sůl se dává pane chytrý do myčky proto, aby regenerovala katexovou náplň, která mycí vodu změkčuje.
  V katexové náplni probíhá iontová výměna, pro méně chápavé se nasycuje prvky co způsobují tvrdost vody a při regeneračním cyklu se solankou vyplaví do odpadu. Slaná voda v myčce vůbec nádobí neumývá !
  Je potřeba si nastudovat, než pak psát nesmysly.

 2. Josef Odpovědět

  tak se mi zdá, že pisálek je „poněkud“ mimo mísu ….
  Tzv. tvrdá voda, obsahuje sodíkové a hořčíkové ionty a proto se do praní přidávají změkčovače, které tyto ionty odstraní a TADY se sodík v soli přidává…
  Bydlím na horách, měkká voda, praní v absolutní pohodě, takže „dle návodu“ bychom měli prací lázeň přisolit ?????
  ASI pitomost, ne ????

 3. jida Odpovědět

  Na záclony jsem sůl dávala,také sodu,nebo prášek do pečiva,ale že by byly bělejší to není pravda

 4. Surcuf Odpovědět

  Tvl to psal ale úplnej exot – odkdy!!!! změkčuje sůl vodu ty chemiku!!!
  Zavřít na doživotí…

  Autor nemá o problému ani zbla vědomostí, ale vyblít se dokáže skvěle, no tak dávejte třeba sůl přímo do myčky (nejlépe kuchyňskou) samozřejmě a až přijede servis, tak mu to povyprávějte – zabije vás na útěku….Bože to snad ani není možný ne?

 5. Václav Odpovědět

  Jestliže není použit speciální nerez, což pro výrobu praček nehrozí, tak kuchyňská sůl ve vyšších koncentracích způsobuje u běžného nerezu korozi.

 6. Kamil Odpovědět

  NaCl+H2O = HCl+NaOH
  kuchyňská sůl + voda = kyselina chlorovodíková + hydroxid sodný (louh)

  Tohle do pračky opravdu nechci

 7. vaxil Odpovědět

  Mám myčku od roku 1996 a sul tam sypu kuchynskou jemnou a pořád perfekt.šlape bez poruchy.Značka myčky indenzit3300W.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *