Jak si vyrobit vlastní mošt

Cider

Nasbíraná jablka vydrží v případě dobrého uložení v suchém, chladném a větraném prostoru po určitou dobu, ale i tak se kazí. V každém případě je jedním ze způsobů, jak z nich vytvořit to nejlepší, je moštování. Jablka z období sklizně jsou pro moštování ideální, protože mají vyšší obsah cukru. Jak si doma vytvořit skvělý a zdravý mošt?

V případě, že máte doma obrovský přebytek jablek, který by se zbytečně zničil, a nemáte je komu darovat a opravdu je nepotřebujete prodávat, doporučujeme nechat z jablek vyrobit mošt v moštárně, nebo je nechat zušlechtit v rafinérii a mošt nechat vypálit (v ideálním případě obojí najednou). Takzvaný jablečný calvados (jablečná pálenka) je v našem národě nejpřednější běžně dodávanou tekutinou, neboť jablka jsou přírodním produktem, kterého máme největší přebytek.

Mošt
Foto: Pixabay

Čili calvados je v tu chvíli předpokladem mnoha dalších alkoholů, likérů a jiných alkoholických nápojů.  V moštárně zaplatíte za litr moštu 5 až 10 korun a musíte mít vlastní nádobky na mošt. V případě, že bude po vás vyžadováno, abyste vyvezli i odpad, obratem ho můžete hodit do kompostu.

Výrobou moštu zlikvidujete přebytečnou úrodu jablek

Ale vraťme se k domácí výrobě moštu. To má smysl zejména u menšího množství jablek pro výrobu dobrého moštu. Pro začátek si musíte jablka rozdrtit, ale v případě, že nemáte drtič, poctivě je nakrájejte. Samozřejmě, že do moštu patří pouze zdravé plody, bez známky hniloby, bez stopky a bez červíka. Takže každé jablko musíte vzít do ruky a prohlédnout ho a opracovat nožem, v podstatě vyčistit a umýt. Drtiče se prodávají v nerezovém provedení, s nerezovým držákem pro jednoduché čištění jablek a s nerezovými řezacími noži.

Drcení připravených jablek

Drcení jablek funguje podle stejných zásad jako drtiče pro větve. Drtiče mají elektrický pohon, který by měl mít výkon alespoň 1 kW, a silnou konstrukci s ocelovým obrysem. Vyplatí se koupit drtič, protože jej lze využít i k drcení jiných přírodních produktů a zeleniny. Samozřejmě jsou navíc k dispozici šroubové drtiče s klikou, které jsou však fyzicky náročné na funkci. Existují navíc drtiče přírodních produktů, které lze pohánět elektrickou vrtačkou.

Lisování sladkého moštu

Po rozmělnění následuje skutečné lisování jablek na mošt. K dispozici je stolní nebo stojanový lis, ruční, hydraulický nebo elektrický. Lis poháněný vodou nám ušetří námahu s ručním lisováním a ušetří energii. Ať tak či onak, vystačíme si i se šroubovacím lisem, tj. ručním lisem se šroubovicí. Lisy se prodávají v celonerezovém provedení, v kombinaci nerezu, oceli a plastu, ale navíc i v bukovém provedení, které zahrnuje ocelový střed a nerezovou nebo plastovou sběrnou mísu. V případě, že nemají sběrnou mísu, musíme využívat sběrných nádob, do kterých se šťáva načerpává. Lisy se prodávají ve velikostech od 6 litrů výše.

Při lisování moštu je třeba vzít v úvahu, že jeden kilogram ovocné drti může vydat až 0,7 litru moštu. Pro výrobu moštu není nutné vybírat sladká jablka; v případě, že sladká jablka smícháte s jablky kyselejšími, bude mít mošt větší říz. V každém případě by se však měla jablka s vyšší kyselostí nechat ve sklepě, aby dozrála. Nezralá jablka by se neměla používat k výrobě moštu. V poslední době se při výrobě moštu vybírají jablka, na kterých není patrná žádná zkáza, a proto mošt vydrží déle. Dobře umytá a opláchnutá jablka, která byla v drtiči rozmělněna, se rovnoměrně vloží do lisu a vymačká se z nich šťáva.

Šťávu lisujeme přesně podle strategie předepsané pro daný druh stroje. Obvykle se vylisované zbytky zabalí do plátna, ze kterého se průběžně jednoduše vytřepává téměř suchý materiál, který se odkládá na kompostovou hromadu. Vylisovaná jablečná šťáva se stáčí do lahví a rychle se spotřebuje. Aby mošt vydržel déle než několik dní, musí se zamrazit nebo zahřívat nejméně 15 minut ve vodní lázni o teplotě 80 °C.

Ale i tak vydrží jen krátkou dobu. Mošt prostě není určen k dlouhému skladování, protože díky vysokému obsahu cukru rychle stárne. Zamražení moštu je nejlepší variantou. V každém případě nejlépe uděláte, pokud vyrobíte pálenku. Ta vám vydrží po mnoho let. Nebo se třeba dejte na výrobu kompotů, marmelád nebo křížal. Ale pálenka pořád vede!

Zdroje info: ceskestavby.cz, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay