Jak si postavit na zahradě ohniště

01_ohniště

Opékání buřtů patří k létu stejně jako koupání. Ale i jen pouhé posezení u hořícího ohně s přáteli má svoji nenapodobitelnou romantiku. Se zkracujícími se dny v pozdním létě a brzkém podzimu má oheň navíc i svoji funkční stránku. Večery už v tomto období bývají přece jen chladnější a teplo od ohně je tak velmi příjemné, ba přímo nezbytné. Vytvořit si ohniště na zahradě přitom není nic těžkého a hravě to zvládne každý. Jen je potřeba dodržovat některá základní pravidla.

Příprava

Mezi nejdůležitější přípravné práce patří volba místa pro ohniště – dostatečně daleko od čehokoliv, co by mohlo chytnout třeba od jiskry – a jeho tvar. Pokud chcete postavit ohniště klasického typu, můžete asi vytváření jeho nákresu vypustit, v případě složitějších ohnišť si ale alespoň jednoduchý nákres připravte. Pak už zbývá jen připravit si materiál (kameny, cihly apod.) a můžete se dát do díla.

Klasické ohniště

V tomto případě není moc co řešit. Prostě si prostor na vybraném místě ohniště ohraničte kameny (nejčastěji se skládají do kruhu). Pokud jej stavíte na trávě můžete jí uvnitř ohniště odstranit rýčem, ale nutné to není. Během prvního ohně tráva vyhoří. Jen bude třeba při prvním opékání dávat ještě více pozor na to, aby se oheň nerozšířil mimo prostor ohniště. Výhodou tohoto typu ohniště je i to, že je velmi snadno „rozebíratelné“.

02_ohniste

Foto: Pixabay

Stálé ohniště

Pokud chcete ohniště na stálo, zkuste vytvořit konstrukci, které bude na pohled vypadat přece jen bytelněji a efektněji (a bude bezpečnější). Vytvořte si již zmíněný nákres, ze kterého bude jasné jak bude ohniště vypadat a jaký tvar budou mít obě jeho části. Ohniště tohoto typu má totiž vnitřní část, kde hoří oheň a okolo ní ještě část vnější, která mu dodává celkovou podobu.

Postup je jednoduchý. Podle vnějšího půdorysu vyhloubíte otvor hluboký podle výšky stavebních prvků, ze kterých bude ohniště vytvořeno. Uprostřed potom vyhlubte otvor ještě hlubší – zde bude vlastní žároviště. Otvory můžete vysypat štěrkem nebo natáhnout betonový potěr. Poté vnitřní otvor vyložíme po stranách kameny či cihlami, a to samé následně uděláme s celým vnějším prostorem – vydláždíme jej zvoleným materiálem. Potom zbývá už jen zasypat spáry drobným štěrkem.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.