Jak si doma zařídit temnou komoru

01_temna_komora

V době digitální fotografie se může zdát klasické vyvolávání fotografií přežitkem. Proč si fotku prostě nevytisknout? Je samozřejmě jasné, že se jedná o aktivitu pro nadšence, kteří dokáží vidět krásu v procesu zrodu fotografie starým dobrým a poctivým způsobem. Pokud i vy inklinujete k tomuto krásnému koníčku, možná jste se zamýšleli nad možností zařídit si doma temnou komoru. K vytvoření temné komory je možné přistoupit různě, základ je ale vždy stejný. Tvoří jej vhodná místnost. Jaké parametry by měla splňovat?

Tma je základ

Pokud se koníčku chcete opravdu věnovat, je třeba, abyste měli k dispozici samostatnou místnost věnovanou pouze jemu. Ta musí splňovat několik základních parametrů. Hlavní charakteristikou temné komory je logicky tma. Vzhledem k tomu, že nemusí jít o extrémně velkou místnost, vhodná může být paneláková komora nebo jakýkoliv podobně velký výklenek, který lze přestavět na samostatnou místnost (funkci temné komory může plnit i vestavěný šatník).

Je samozřejmě možné vybrat i místnost s oknem a to se pokusit nějakým způsobem kompletně zatemnit. Vhodnější je však místnost, která je temná přirozeně.

02_temna_komora

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Voda a elektrický proud

Pro práci na vyvolávání fotografií je ideální, aby byl v místnosti přívod vody. V nejrůznějších malých komůrkách nicméně tato podmínka často nebývá splněna a situaci je nutno řešit zásobou vody v barelech nebo jiných nádobách. Trochu to sice snižuje komfort práce, přežít se to ale dá. Jen nesmíte zapomenout doplnit si dostatečně zásoby vody před započetím prací.

Stejná situace je s elektrickým proudem. Ideální je, pokud bude v místnosti zásuvka. V případě elektřiny je totiž komplikovanější zařídit její přívod, pokud tam zásuvka není. Byť i to lze samozřejmě řešit.

Teplota, prach a podlaha

Při vyvolávání fotografií tradičním způsobem se nevyhnete práci s některými chemikáliemi. Proto by měla mít místnost odolnou a snadno omyvatelnou podlahu, stejně jako je třeba používat odolný nábytek. Je také třeba vyrobit si v místnosti skříňku nebo poličku, kde budou chemikálie skladovány. Ideálně by měla být skříňka uzamykatelná, zvláště pokud jsou v domácnosti malé děti, které by se mohly k nebezpečným látkám dostat.

Procesu také nesvědčí prach. Mějte proto v místnosti dostatek igelitu na přikrytí zařízení. Teplotu je třeba udržovat na hodnotách okolo 20°C, temnou komoru se proto nedoporučuje budovat např. na půdě, kde v létě teplota často dosahuje opravdu vysokých hodnot.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.