Jak připravit zahradní jezírko na zimu?

jezírko

Podzim je čas, který charakterizuje padající listí, sychravé a větrné počasí a také nutnost neoblíbených zazimovacích a údržbářských prací. Ty se týkají i zahradních jezírek, které je třeba na zimu řádně připravit, aby s příchodem jara mohly opět přinášet zahradě svým vzhledem a unikátním prostředím jedinečnost.

Spadané listí

Odklizení spadaného listí, které podzimní vítr rozfoukal po celé zahradě, je úkolem a povinností každého dobrého zahrádkáře. Spadané listí je ale potřeba uklidit nejenom ze zahrádky, nýbrž také z jezírek, které pod ním nejsou mnohdy ani vidět. Tím ale údržba zahradního jezírka ani zdaleka nekončí.

Vypouštění jezírka

Pokud nejsou v jezírku ryby, je možné jej před zimou vypustit jezírko a následně odstranit z jeho dna vše, co tam nemá co dělat. Vypouštěcí systém nechte úplně otevřený, aby došlo skutečně k úplnému odpuštění vody a ta následně nezamrzla v trubkách a ventilech.

Kameny, které jsou znečištěné od vodních řas je potřeba očistit a současně vybrat ze dna jezírka nečistoty, které tam během roku napadaly. Dno jezírka můžete čistit ručně, v případě, že není voda odpuštěna kompletně i pomocí podtlakového vodního vysavače, který známe z čištění vířivek.

Po důkladném vyčištění jezírka je dobré použít plachtu, kterou jezírko přikryjete a zabráníte tak vzniku dalšího znečištění.

Jezírko

Foto: Pixabay

Zima a ryby

Jezírka, které jsou větší a jsou v nich ryby, vyžadují speciální péči. Rybám je totiž třeba zajistit přísun kyslíku i ve chvíli, kdy je jezírko zamrzlé. Využít můžete vzduchové okysličovací čerpadlo, je ale potřeba zajistit, aby mělo neustále možnost pravidelného nasávání vzduchu.

Ve chvíli, kdy jezírko zamrzne, se nepokoušejte o rozbíjení ledu silnými údery. Mohlo by totiž dojít k silným otřesům, které by mohly ryby usmrtit. Zvolte prořezání nebo jiný šetrnější způsob tvorby otvoru.

Mějte na paměti, že pro přezimování ryb v jezírku je důležité, aby bylo jezírko dostatečně hluboké – minimálně kolem 80 cm. Velikost nádrže by potom měla mít kolem čtyřech až pěti metrů čtverečních. Dopřejte rybám dostatečný komfort.

Zdroj informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-123623-pece-o-zahradni-jezirko-pred-zimou

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.