Jak odstranit lepidlo ze skla: Pomůže vám majonéza i alkohol

S touto potřebou se setkáváme zcela běžně. A nezáleží na tom, zda nám padlo do oka zrovna čelní sklo se zbytky lepidla po dálniční známce, nebo se snažíme uvést do „použitelného“ stavu zavařovací sklenice, na nichž se ještě skví zbytek etikety.

Možných způsobů je celá řada, ovšem ne všechny lze aplikovat univerzálně na jakýkoliv povrch. Nezbývá vám tedy, než si zvolit ten nejlepší podle místa, které chcete čistit. A co je tedy k mání?

Začněte obyčejnou horkou vodou

Nejspíš vás potěší, že naprostá většina lepidel žádné „extra buřty“ potřebovat nebude. Stačí proto jen sklenice nebo jiné předměty namočit do horké vody a chvíli počkat. U větších předmětů si pak leckdy vystačíte s položením hadru, namočeného v horké vodě, který necháte pár minut na místě. Poté už vám k dočištění postačí běžný prostředek na nádobí.

Foto: Pixabay

Bez chemie to půjde i s použitím tuků

Horká voda nepomohla? Jděte na to jinak. Skvěle se totiž osvědčují i tuky. Stačí vzít sádlo nebo olej a lepidlo s nimi počít. Nevýhodou je, že tento postup potřebuje delší působení – ideálně ho proto aplikujte přes noc a ráno si opět vezměte k ruce čistící prostředek na nádobí. Do stejné skupiny čistidel pak patří i majonéza, u níž je vše navíc podpořeno přítomností kyseliny z octa. Doba působení by tedy měla být kratší. A když už nic jiného, je po ruce prakticky vždy.

Lihové a alkoholové čističe aplikujte opatrně

Obvykle postačí jich trochu nanést na vhodnou textilii a můžete začít čistit. Jednoduše přejíždějte po skle tak dlouho, až všechny zbytky lepidla odstraníte. Protože se však při tomto postupu nevyhnete zápachu a hořlavým výparům, aplikujte ho vždy v otevřeném prostoru nebo alespoň u otevřeného okna.

Zdroj: https://www.smucler.cz/blog/jak-odstranit-lepidlo-ze-skla-odstraneni-dalnicni-znamky/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.