I svíčky je třeba pečlivě vybírat

01_svicka

Romanticky se mihotající plamen svíčky je neodmyslitelným doplňkem večeře ve dvou stejně jako času adventu, Vánoc, anebo prostě jen společník pro chvíle pohody a relaxace. Napadlo vás ale někdy, že není svíčka jako svíčka? I takový zdánlivě triviální předmět může být kvalitní či nekvalitní a dokonce i zdraví škodlivý. Podle čeho se dá taková svíčka vybírat? A co pro vás znamená, když si vyberete špatně?

Svíčky zdravé a nezdravé

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství svíček všech velikostí, barev i tvarů. To jsou také parametry, podle kterých se nakonec pro jejich koupi rozhodujeme. Ne každá svíčka je ale stejná, vosk použitý na její výrobu může být několikerého druhu, stejně jako v případě knotu. A právě zde se skrývá onen ďáblík, který dělí svíčky na dobré a špatné.

Nejběžnější druh vosku je ten syntetický, parafínový. Ten ale pohříchu příliš vhodný není. Při jeho tepelném rozkladu se totiž do vzduchu uvolňují látky jako benzen či toluen, které zrovna nepatří do učebnice zdravého životního stylu. Fakt, že jsou zařazeny např. mezi látky karcinogenní samozřejmě neznamená, že pokud si jednou na Vánoce zapálíte svíčku, rakovina vás nemine. Pokud je ale trávení času ve společnosti hořící svíčky vaším každodenním rituálem, vyplatí se přemýšlet o to, zda nezačít používat svíčky kvalitnější, přírodní. Ještě více to platí pro alergiky a obecně citlivější osoby.

02_svicka

Foto: Pixabay

Přírodní vosk jako lepší volba

Mnohem lepší volbou než klasický parafín jsou čistě přírodní vosky. Mezi ty nejběžnější patří vosk sójový, palmový, anebo ten vůbec nejlepší, tj. včelí. Vosk přírodního původu se nerozkládá na škodlivé produkty a je k nám proto mnohem šetrnější. Pozor ale na to, že např. palmový vosk pochází z palmových farem, které jsou vytvářeny na úkor původních pralesů. K nám je možná šetrnější, k divoké přírodě ale nikoliv.

Podobná logika platí u u knotů, ty z přírodních materiálů jsou mnohem lepší, neboť z těch umělých a nekvalitních se mohou uvolňovat např. těžké kovy. Je tedy vidět, že i výběr svíčky může být docela věda.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.